Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Indreptare eroare materiala
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Indreptare eroare materiala

buna ziua,
am si eu o intrebare vis-a-vis de o cerere de indreptare eroare materiala.
Am avut o cerere de punere sub interdictie a lui x, care a fost admisa. In redactarea hotararii, apare gresit numele lui x, adica se face vorbire despre o cu totul alta perosana care nu are legatura cu dosarul asta dar, in dispozitiv este corect numele lui x. Am facut cerere de indreptare eroare materiala.
Intrebarea mea este urmatoarea: care este data la care va ramane definitiva si irevocabila sentinta: cea la care mi s-a comunicat initial, cu eroarea respectiva, sau va trebui sa mi se comunice sentinta corectata si abia apoi sa astept 15 zile pt a deveni definitiva si irevocabila?
va multumesc frumos pentru raspuns
Buna ziua!
Avand in vedere faptul ca incheierea de indreptare a erorii materiale este supusa acelorasi cai de atac ca si hotararea in legatura cu care s-a solicitat indreptarea, veti pune in executare hotararea dupa implinirea termenului de atac al incheierii de indreptare.
eroarea material nu impieteaza fondul. prin urmare hot este cea initiala. in cadrul caii de atac se poate completa