Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... drepturi procesuale
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

drepturi procesuale

In 2011 am facut plangere penala impotriva unui ofiter de politie pentru abuz in serviciu. Cu toate ca inscrisurile sun clare din punctul meu de vedere, Parchetul de pe langa Curtea de Apel mi-a respins plangerea, cu drept de plangere la procurorul general al PCA. Am facut plangere la procurorul general al PCA, dar si acesta mi-a respins-o cu drept de plangere la P.I.C.C.J. Am facut plangere la PICCJ, si pe 12.12.2011, prin adresa 10381 imi sunt restituite documentele si plangerea, spunand ca trebuie sa ma adresez instantei. La o saptamana PICCJ imi respinge plangerea ca neintemeiata. Data celor doua documente de declinare competenta si Rezolutia de respingere este aceiasi. In Romania eu nu am dreptul sa propun probe care sa fie administrate???
Nu cred ca PICCJ v-a respins cererea ca neintemeiata. Parchetul nu e competent sa judece. Competenta judecarii plangerii apartine Curtii de Apel. Plangerea se depune in termen de 20 de zile de la comunicarea solutiei date de procurorul general al Parchetului de pe langa Curtea de Apel.

de ce spuneti ca nu aveti dreptul sa depuneti probe? ca vi le-au restituit?
nu v-ati adresat unde trebuie, din aceasta cauza au fost restituite.,

mai uitati-va o data pe acte si spuneti exact cine ce solutie a dat si in ce data,
la data mentionata de dumneavoastra, tocmai fusese modificat codul de procedura penala. plangerea dumneavoastra ar fi trebuit sa fie trimisa administrativ la Curtea de Apel.
Mihaela Enache, Avocat
Probele au fost administrate insa s-a considerat ori ca fapta nu constituie infractiune ori a existat un alt temei legal pentru care s-a dat NUP.
Cu alte cuvinte exista posibilitatea sa fie competenta o instanta civila si nu un organ judiciar penal.
Este greu de spus mai mult conform celor relatate de dvs.
Mihaela88 a scris:

Nu cred ca PICCJ v-a respins cererea ca neintemeiata. Parchetul nu e competent sa judece. Competenta judecarii plangerii apartine Curtii de Apel. Plangerea se depune in termen de 20 de zile de la comunicarea solutiei date de procurorul general al Parchetului de pe langa Curtea de Apel.

de ce spuneti ca nu aveti dreptul sa depuneti probe? ca vi le-au restituit?
nu v-ati adresat unde trebuie, din aceasta cauza au fost restituite.,

mai uitati-va o data pe acte si spuneti exact cine ce solutie a dat si in ce data,
la data mentionata de dumneavoastra, tocmai fusese modificat codul de procedura penala. plangerea dumneavoastra ar fi trebuit sa fie trimisa administrativ la Curtea de Apel.

Pai am documente. Am primit initial adresa 10381 in care mi se comunica ca in conformitate cu art 278 indice 1 Instanta este competenta sa judece, erau restituite plangerea si documentele si ulterior am primit si rezolutia de respingere a plangerii ca neintemeiata. Data de iesire de la PICCJ a celor doua documente este aceiasi.
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Probele au fost administrate insa s-a considerat ori ca fapta nu constituie infractiune ori a existat un alt temei legal pentru care s-a dat NUP.
Cu alte cuvinte exista posibilitatea sa fie competenta o instanta civila si nu un organ judiciar penal.
Este greu de spus mai mult conform celor relatate de dvs.

In opinia mea cu documentele pe care le am si daca nu exista altele pe care eu nu le cunosc exista infractiune. De exemplu: dirigintele de santier a receptionat o lucrare de 150.000 lei fara sa verifice stadiul lucrarilor. Aspect consemnat in Referatul politistului. Politistul concluzioneaza ca dirigintele de santier a fost de buna credinta in relatie cu societatea care l-a platit sa verifice.
Un alt motiv pentru care s-a dispus scoaterea de sub urmarire penala a fost recuperarea prejudiciului.

Constructorul declara ca lucrarile au continuat 7 zile dupa ce a predat situatiile de lucrari. Situatiile le-a predat pe 12.06.2007, iar dupa aceasta perioada nu a mai avut acces la obiectiv. Politistul ca sa mascheze prejudiciu consemneaza in Referat ca lucrarile au mai continuat 4-5 zile dupa data de 21.06.2007 cand a fost constatat prejudiciu.

In varianata constructorului prejudiciu era acoperit pe 19.06.2007, dar el a fost gasit pe 21.06.2007 (FALS)

In varianta politistului prejudiciul era acoperit pe 25.06.2007, dar constructorul pune facturi cu materiale de constructie si dupa aceasta data (din nou FALAS)

Am facut plagere penala impotriva politistului, dar se musamalizeaza.
Mihaela88 a scris:

Nu cred ca PICCJ v-a respins cererea ca neintemeiata. Parchetul nu e competent sa judece. Competenta judecarii plangerii apartine Curtii de Apel. Plangerea se depune in termen de 20 de zile de la comunicarea solutiei date de procurorul general al Parchetului de pe langa Curtea de Apel.

de ce spuneti ca nu aveti dreptul sa depuneti probe? ca vi le-au restituit?
nu v-ati adresat unde trebuie, din aceasta cauza au fost restituite.,

mai uitati-va o data pe acte si spuneti exact cine ce solutie a dat si in ce data,
la data mentionata de dumneavoastra, tocmai fusese modificat codul de procedura penala. plangerea dumneavoastra ar fi trebuit sa fie trimisa administrativ la Curtea de Apel.

Deci eu am facut plangere penala la PCA impotriva unui ofiter de politie pentru abuz in serviciu. Procurorul a dispus NUP cu drept de plangere la procurorul general al PCA. Am facut plangere la procurorul general al PCA care mi-a respins-o cu drept de plangere la procurorul general al PICCJ. Pe data de 12.11.2011 PICCJ emite adresa 10381 prin care spune ca conform CPP Instanta este cea care trebuie sa o solutioneze, si in acest context imi sunt restituite documentele (72 file). De asemenea imi atrag atentia ca o eventuala revenire a mea va duce la clasarea plangerii. La o saptamana primesc Rezolutia de respingere a plangerii ca neintemeiata iar data de iesire de la PICCJ era tot 12.11.2011