Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Contract inchiriere pe numele unei persoane decedate
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Contract inchiriere pe numele unei persoane decedate

Va redau situatia:
Se inchiriaza o casa de catre numitul x in calitate de propietar, unei asociatii familiare.
La cateva luni de la inchiriere, propietarul x moare. La un an de la inchiriere asociatia familiara. trece in societate comerciala si ii trebuie contract facut la finante.
Cum propietarul era deja decedat de aproape 1 an, administratorul societatii completeaza un contract de inchiriere la finante in numele celui decedat si pune pe altcineva sa semneze in locul propietarului.
Acest lucru s-a intamplat in anul 2003 si contractul a fost facut pana in 2005.
Se mai poate folosi in justitie acest contract ca fiind inscis sub semnatura falsa sau s-a prescris?
.
Fapta s-a prescris, in sensul ca cei care au savarsit infractiunile de fals nu mai pot fi trasi la raspundere penala.
ContSters178374, utilizator