avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 664 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general incasare avans de la client
Discuție deschisă în Contabilitate în general

incasare avans de la client

In decembrie un client mi-a virat in cont suma de 8400 lei pentu contravaloarea serviciilor prestate. Factura s-a emis abia in ianuarie.
In dec. am procedat asa: 5151=419. Cum sa procedez in ianuarie?
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 12:35, 18 Aprilie 2012
Sunteti platitor de tva?ce reprezinta contul 5151?in ce data ati incasat avansul?
La data emiterii facturii: 419 = 411 si inregistrarea normala a facturii cu venitul si tva aferent

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Factura incasata de doua ori nicolpa nicolpa Azi cand am sunat la banca am aflat ca un client extern ne-a platit o factura de doua ori(din greseala) in luna decembrie. Cum inregistrez acest lucru in luna ... (vezi toată discuția)
Constructii deviz si avans radu7705 radu7705 o societate factureaza in prima luna un avans de 100.000 +TVA pentru efectuarea unei constructii pe care o si incaseaza ( total incasat 124.000). In cursul ... (vezi toată discuția)
Venituri in avans birta birta o incasare prin banca pentru firma constructii in decembrie 2009 poate fi operata in 472 fiind lucrari ce se vor executa in 2010 deci si cheltuielile se vor ... (vezi toată discuția)