Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general incasare avans de la client
Discuție deschisă în Contabilitate în general

incasare avans de la client

In decembrie un client mi-a virat in cont suma de 8400 lei pentu contravaloarea serviciilor prestate. Factura s-a emis abia in ianuarie.
In dec. am procedat asa: 5151=419. Cum sa procedez in ianuarie?
Sunteti platitor de tva?ce reprezinta contul 5151?in ce data ati incasat avansul?
La data emiterii facturii: 419 = 411 si inregistrarea normala a facturii cu venitul si tva aferent