Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA constructii deviz si avans
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

constructii deviz si avans

o societate factureaza in prima luna un avans de 100.000 +TVA pentru efectuarea unei constructii pe care o si incaseaza ( total incasat 124.000). In cursul lunii face un deviz de lucrari de 30.000, in luna a 2-a un altul de 30.000 iar in final un deviz de 40.000 si o factura cu situatii de lucrari de 100.000 si un storno avans de 100.000, tva total 0, total factura 0.

intrebarea mea estedaca in prima luna ma inregistrez cu tva doar de 24.000 aferent facturii de avans sau cu 100.000( factura)+30.000 ( deviz)=130.000 si tva de 31.200 ( conf art. 134~1 alin 7.)

iar in luna a 2 mai inregistrez tva inca de 30.000*24%=7200, urmand ca in luna a 3-a sa am tva de recuperat si sa fac cerere....

sau consider ca daca am platiti tva-ul aferent facturii de avans nu mai este necesara si inregistrarea tva-ului aferent devizului.

care contare e corecta:

411=% 124.000

iar in momentul in momentul devizului

331=711 30.000
4428=4427 7.200

sau nu mai e necesar sa fac 4428=4427 considerand ca am platit o data tva
Pentru toate facturile emise in luna se colecteaza TVA, Asa ca intrebarea este superflua.
Ati emis factura pentru cei 30000 colectati TVA. Nu ati emis nu colectati
George Moraru, Consultant fiscal
Avand in vedere ca lucrez intr-o societate de constructii eu va sfatuiesc sa procedati astfel:
inregistrati facturarea si incasarea avansului in prima luna. Inregistrati situatia de lucrari aferenta lucrarilor executate in prima luna nu in cont 331, care reprezinta "produse". Dvs. aveti executate lucrari de constructii, deci inregistrati 332=711. Sunteti obligat sa emiteti si factura aferenta situatiei de lucrari. Facturati cei 30000 lei+ TVA - contravaloare situatie de lucrari din luna I si in acelasi timp, pe aceeasi factura stornati parte din avansul facturat - 30000 si -TVA aferent. Factura va avea sold zero. Regularizati si incasarea acestei sume (30000 lei) si inregistrati situatia de lucrari conform facturii, pe venituri in cont 704.
.
Scoateti cei 30000 si din cont 332, adica inregistrati 711=332.

In cea de a doua si a treia luna procedati la fel. Factura trebuie emisa in fiecare luna pentru lucrarile executate. Si tot lunar stornati avansul.

Avansul incasat si factura de avans le inregistrati astfel:
411=472/4427
419=411
5311/5121=419

Situatia de lucrari 332=711 30000 lei:

Inregistrati emiterea facturii de situatii de lucrari:
472=704 30000

711=332 30000

Storno avans facturat si incasat:
419=411 - 30000
5311/5121=419 - 30000

Inregistrat incasarea clientului:
5311/5121=411 30000

asa ar fi corect. insa daca nu sa emis in lunile anterioare factura conform devizului de lucrari, atunci ma incarc cu tva de plata atat pentru avans cat si pentru devizul de lucrari nefacturat ?
Dvs. trebuie sa colectati TVA aferent avansului facturat si incasat. Cand facturati situatiile de lucrari stornati avansul. Cine a scris sa colectati TVA pentru devizul de lucrari nefacturat?
Art 134^1
(7) Prestările de servicii care determină decontări sau plăţi succesive, cum sunt serviciile de construcţii-montaj, consultanţă, cercetare, expertiză şi alte servicii similare, sunt considerate efectuate la data la care sunt emise situaţii de lucrări, rapoarte de lucru, alte documente similare pe baza cărora se stabilesc serviciile efectuate sau, după caz, în funcţie de prevederile contractuale, la data acceptării acestora de către beneficiari.

Totul depinde cum aveti stipulat in contract:
- in ceea ce priveste emiterea situatiilor de lucrari si acceptarea acestora de beneficiari
- in ceea ce priveste continutul valorii avansului (lucrari dintr-o anumita perioada de timp care pot fi legate de devizele de lucrari sau avans procentual din valoarea totala).

In orice caz, in cazul situatiilor de lucrari, tva-ul se colecteaza (intervine faptul generator) la data emiterii acestora sau la data acceptarii acetora de catre beneficiar (in functie de conditiile contractuale), indiferent daca se emit facturi sau nu.