Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Factura incasata de doua ori
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Factura incasata de doua ori

Azi cand am sunat la banca am aflat ca un client extern ne-a platit o factura de doua ori(din greseala) in luna decembrie. Cum inregistrez acest lucru in luna decembrie? sa bag suma in 473?dar e decembrie si in bilant ar aparea 473 cu sold?Noi le facem lunar facturi acestor clienti deci oricum in ianuarie o sa le facem iar factura cam aceeasi suma sau putin mai mare.
Recomand s-o inregistrati la "alti creditori" si s-o compensati, in baza acordului clientului, cu urmatoarea suma datorata de el.
Nici inregistrarea in 473 n-ar fi gresita; de ce va sperie soldul, de vreme ce aveti posibilitatea regularizarii sumei in termen legal?

Succes!
Puteti storna suma platita in plus de clientul extern, facand toate demersurile astfel incat rectificarile respective s[ nu duca la modificarea bilantul, deci nu veti avea sold suma respectiva.
Clientul a zis sa ramana la noi banii deoarece in ianuarie oricum ar trebui sa plateasca factura pe care o emitem in ianuarie.Deci ce nota contabila sa fac ?
Dupa parerea mea, avand in vedere ca veti emite factura in ianuarie si banii au fost incasati in avans, veti inregistra:
512=419 si concomitent colectati TVA aferent acestei sume
Cornelia Tulpan, Contabil
pentru suma incasata in plus trebuie sa emiteti factura de avans , si sa colectati si tva ( daca e cazul )
411=%
apoi
512=411( sold 0 411 pe dec)
Sold 419 avans fara tva
Pe ian :
411=%
4427 ( cu suma in rosu)
si se plateste prin diferenta cu factura emisa cf contract, pentru prestatia lunii ian