Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Pre-contract...sau?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Pre-contract...sau?

Vreau sa angajez 2 muncitori.Acestia se vor angaja cu contract de munca din ianuarie sau februarie;nu stiu exact sigur cand se vor angaja cu CIM.Ei doresc sa lucreze deja la atelier.
Nu pot face CIM cu perioada de proba de o luna si sa nu-l inregistrez la ITM?Doar sa fie semnat se poate?Si apoi daca nu se angajeaza din ianuarie sa fac altu tot asa cu inca o luna perioada de proba?

Ce act se poate intocmi pt a face legala munca lor?Un precontract..anexa...sau ce?Si daca aveti un model...
whitescorpion a scris:

Vreau sa angajez 2 muncitori.Acestia se vor angaja cu contract de munca din ianuarie sau februarie;nu stiu exact sigur cand se vor angaja cu CIM.Ei doresc sa lucreze deja la atelier.
Nu pot face CIM cu perioada de proba de o luna si sa nu-l inregistrez la ITM?Doar sa fie semnat se poate?Si apoi daca nu se angajeaza din ianuarie sa fac altu tot asa cu inca o luna perioada de proba?

Ce act se poate intocmi pt a face legala munca lor?Un precontract..anexa...sau ce?Si daca aveti un model...

Inteleg ca salariatii vor muncii din prezent asa ca singura forma legala este CIM cu data angajarii, este singurul mod in care se legalizeza munca.
Nu exista CIM incheiat pe durata perioadei de proba. Perioada de proba este in functie de calificare cat si de durata contractului. Pentru un CIM incheiat pe 1 luna perioada de proba este de maxim 5 zile indiferent de functie si calificare.
Un CIM neinregistrat la ITM in termen de 20 zile de la incheierea lui este munca la negru.
Probă au ba, dacă e copntract de muncă trebuie înregistrat. Altfel nu e legal.
ªi nu ma refer la contract că nu e legal, ci la firma angajatoare că nu e în legalitate.
Deci: dacă vreti să muncească, le faceţi contract ţi-l înregistraţi, că altfel se trezesc poate muncitorii şi vă şantajează cu amenzi şi inştiinţarea ITM...
Dacă nu vreţi să muncească până atunci, le faceţi o ofertă scrisă şi le-o daţi spre semnare. Cu data de început, conditii de muncă, mai tot ce aţi scrie şi in contract...

Cu privire la mesajul anterior, menţionez că, din punctul meu de vedere cu privire la legislaţia română, numai munca în afara limitelor unui CIM este muncă la negru.
Existenţa unui CIM elimină munca la negru.
Nu ştiu exact cum va putea firma în cauză să achite contribuţiile legate de salarii, nu ştiu cât de mult merita toate astea pentru câteva sute de lei lunar, corect... Dar nu e muncă la begru, căci există un CIM legal încheiat.
Întârzierea sau neglijarea înregistrării unui CIM la ITM este contraventie şi se sancţionează ca atare de inspectorii teritoriali, atât.
Munca la negru înseamnă muncă ilegala, anume: fără respectarea numărului de ore, a altor drepturi ale omului sau rezultate din muncă, fară contract de muncă (fie el scris sau verbal), fără orice modalitate de control şi supravegherea unor chestiuni ce rezultă din relaţiile de muncă: formarea profesională, concediul de odihnă, remunerarea în acord cu legea, ore suplimentare etc.
Munca prestată în baza unui contract de muncă legal încheiat este muncă legală, căci contractul de muncă este valabil încheiat prin simplul acord al părţilor, fiind unul consensual, forma scrisă fiind cerută ad probationem şi nu ad validitatem.
Liliana Gradinaru, Avocat
AVLIL a scris:

Munca la negru înseamnă muncă ilegala, anume: fără respectarea numărului de ore, a altor drepturi ale omului sau rezultate din muncă, fară contract de muncă (fie el scris sau verbal), fără orice modalitate de control şi supravegherea unor chestiuni ce rezultă din relaţiile de muncă: formarea profesională, concediul de odihnă, remunerarea în acord cu legea, ore suplimentare etc.
Munca prestată în baza unui contract de muncă legal încheiat este muncă legală, căci contractul de muncă este valabil încheiat prin simplul acord al părţilor, fiind unul consensual, forma scrisă fiind cerută ad probationem şi nu ad validitatem.

DIn ultimul paragraf scris ce sa inteleg?Ca daca fac un CMI si il semnam atat angajatorul cat si angajatul...si nu il inregistrez la ITM..si apoi sa zic ca dupa 20 de zile sa semnam altul....asta in caz ca nu se decid ei sa isi faca actele de angajare si sa inregistrez contractele...
Nu e vorba de munca la negru in sensul ca fraudez statu sau ceva de genu...e vb ca analizele si toate actele dupa care trebuie sa mai umble viitorii angajati pentru ei costa si nu au ina bani sa le faca.Ei nu au cerinte de concediu sau salar...sunt de acord sa lucreze ca si proba fara alte pretentii...
Nu vreau sa lucreze la negru...dar ei inca nu isi fac dosaru de angajare.
Pt perioada aceasta pana la angajare nu se poate face ceva...in caz de control sa le aratam autoritatilor ca avem de gand sa ii angajam.?
1. Perioada de proba de o luna de zile nu exista . Pentru verificarea aptitudinilor salariatului, la incheierea contractului individual de munca se poate stabili o perioada de proba de cel mult 30 de zile calendaristice pentru functiile de executie si de cel mult 90 de zile calendaristice pentru functiile de conducere.
2. In situatia in care contractul individual de munca nu a fost incheiat in forma scrisa, se prezuma ca a fost incheiat pe o durata nedeterminata, iar partile pot face dovada prevederilor contractuale si a prestatiilor efectuate prin orice alt mijloc de proba.
3. Indiferent de tipul contractului individual de muncă, forma scrisă este o condiţie ad probationem, iar nu ad validitatem.
4. Nedepunerea de catre angajator a c.i.m. spre inregistrare la ITM constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda de la 3.000 lei la 6.000 lei.
Bine stiu legea..am inteles ca cel mai ok este CIM.

Eu am intrebat daca exista alta varianta....sau daca fac un CIM doar semnata si in caz ca vine control le arat contractul si este in termenul de 20 de zile de depunere la ITM,este legal?pot sa faca ceva pt faptul ca inca nu lam dus la ITM?este considerat valabil ?