avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 158 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... cetatean UE PFA
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul nerezidenţilor şi reprezentanţelor

cetatean UE PFA

Daca un cetatean UE (din Ungaria), pensionar in UE, infiinteaza un PFA sau II in Romania, va plati pe langa 16% impozit si CAS pentru toata suma neta incasata? Daca da, ce procent din suma neta incasata?
La o activitate de export de servicii are drept de deducere la TVA?

Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornelia Tulpan , Contabil 15:30, 31 Mai 2012
Daca infiinteaza PFA sau II in Romania, trebuie sa plateasca aceleasi contributii ca si un cetatean roman. Ar fi platit numai impozit daca infiinta PFA/II in Ungaria si presta servicii si in/catre Romania.
In 2012 se platesc urmatoarele
- 232 lei CAS, daca se preconizeaza sau se realizeaza cel putin un venit brut ( atentie, brut, nu net) de 8468 lei,
- 5,5% din venitul impozabil si
- 16% impozit din venitul net.
Exemplu
Sa presupunem ca se obtine un venit brut de 9000 lei, iar cheltuielile aferente sunt de 6700 lei, vom avea de plata urmatoarele:
CAS = 232 lei (aceasta suma este cuprisa ca cheltuiala in totalul de 6700 lei)
CASS= 126,50 lei [(9000-6700)x5,5%]
IMPOZIT= 347, 76 lei [(9000-6700-126,5)x16%]
Referitor la CASS, suma de plata nu poate fi mai mica decat cea calculata la salariul minim pe economie. Adica, chiar daca nu va realiza venituri, trebuie sa plateasca minim 38,50 lei(valabil pt.2012).
In ceea ce priveste TVA, trebuie sa fie platitor TVA ca sa aiba drept de deducere.
Daca serviciul se ofera la sediile din UE ale clientilor acestea nu vor fi impozabile in Romania, dar daca se ofera la sediul din Romania, va trebui sa factureze cu TVA.
Ultima modificare: Joi, 31 Mai 2012
Cornelia Tulpan, Contabil

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contributii pensii, sanatate pfa slade_green2000 slade_green2000 Buna ziua. Mi-am deschis un PFA si am inteles ca trebuie platite taxe de 10,5% si 5,5% pentru pensii si casa de sanatate. As vrea sa stiu daca aceste taxe se ... (vezi toată discuția)
Administrator - pfa Georgeta_AC Georgeta_AC Buna ziua! Administratorul de la asociatia din care fac parte este angajat ca PFA. Eu sunt cenzor in cadrul asociatiei.Nu am avut niciodata tangente cu ... (vezi toată discuția)
Contributii pfa catalinalucia catalinalucia Buna, Am un pfa la care sunt si angajata ce anume trebuie sa mai platesc inafara de 16% impozit pe venitul net si contributiile la salarii. Astept un ... (vezi toată discuția)