Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... cetatean UE PFA
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul nerezidenţilor şi reprezentanţelor

cetatean UE PFA

Daca un cetatean UE (din Ungaria), pensionar in UE, infiinteaza un PFA sau II in Romania, va plati pe langa 16% impozit si CAS pentru toata suma neta incasata? Daca da, ce procent din suma neta incasata?
La o activitate de export de servicii are drept de deducere la TVA?

Va multumesc
Daca infiinteaza PFA sau II in Romania, trebuie sa plateasca aceleasi contributii ca si un cetatean roman. Ar fi platit numai impozit daca infiinta PFA/II in Ungaria si presta servicii si in/catre Romania.
In 2012 se platesc urmatoarele
- 232 lei CAS, daca se preconizeaza sau se realizeaza cel putin un venit brut ( atentie, brut, nu net) de 8468 lei,
- 5,5% din venitul impozabil si
- 16% impozit din venitul net.
Exemplu
Sa presupunem ca se obtine un venit brut de 9000 lei, iar cheltuielile aferente sunt de 6700 lei, vom avea de plata urmatoarele:
CAS = 232 lei (aceasta suma este cuprisa ca cheltuiala in totalul de 6700 lei)
CASS= 126,50 lei [(9000-6700)x5,5%]
IMPOZIT= 347, 76 lei [(9000-6700-126,5)x16%]
Referitor la CASS, suma de plata nu poate fi mai mica decat cea calculata la salariul minim pe economie. Adica, chiar daca nu va realiza venituri, trebuie sa plateasca minim 38,50 lei(valabil pt.2012).
In ceea ce priveste TVA, trebuie sa fie platitor TVA ca sa aiba drept de deducere.
Daca serviciul se ofera la sediile din UE ale clientilor acestea nu vor fi impozabile in Romania, dar daca se ofera la sediul din Romania, va trebui sa factureze cu TVA.
Cornelia Tulpan, Contabil