Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general impozit forfetar ?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

impozit forfetar ?

Am un srl cu asociat unic si este suspendat.

As vrea sa lichidez firma ca nu mi-a adus nimic si sa nu mai am griji.

Pe firma am o dacie cu care merg eu.

Din 2013 se introduce un impozit pe transferul masinii cumparate inainte de 2007, or masina de pe firma e veche, deci ar trebuie sa platesc taxa fff mare.

Ce ma sfatuiti ?

1. daca forfetarul nu mai e in vigoare, sa reiau activitatea SRL ului si sa vand masina cat mai repede.

2. daca forfetarul mai e in vigoare, cat inca mai e suspendata sa dau o decizie prin care imi dizolv societatea si astfel masina trece in patrimoniul meu ca asociat unic ?

Ideea este sa evit forfetarul daca mai e in vigoare dar si sa nu prind cu masina pe firma anul 2013 ca altfel taxa de transfer costa de peste 3 ori cat valoarea masinii

multumesc pentru sfaturi si timpul acordat

Despre impozitul forfetar va spun ca nu mai e in vigoare in acest an.
va multumesc

imi puteti spune va rog ce pasi trebuie sa fac dpdv contabil dupa incetarea suspendarii activitatii firmei ca sa vand masina firmei

multumesc