avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 709 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Modificare Cod Penal.
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Modificare Cod Penal.

Va rog frumos sa imi raspundeti la urmatoarea intrebare:
-o persoana a fost condamnata cu suspendare la 1 an si 6 luni.In baza art.83 C.pen., s-a dispus revocarea beneficiului suspendării condiţionate pentru pedeapsa de 1 an şi 2 luni închisoare , pe care o cumulează aritmetic cu pedeapsa de 1 an şi 6 luni închisoare, , inculpatul avînd de executat, în final, pedeapsa de 2 ani şi 8 luni închisoare.. Definitivă. Pronunţată în şedinţa publică.
Va rog sa imi spuneti daca prin noul Cod Penal este posibil sa se mai micsoreze din pedeapsa.
Va multumesc!
Despre ce infractiuni este vorba?
despre infractiune pe drumurile publice(fara accident si fara alte pers implicate)
Spuneti-ne despre ce infractiune este vorba mai exact. Exista multe infractiuni pe drumurile publice.
Ultima modificare: Marți, 24 Aprilie 2012
ContSters178374, utilizator
Nu cred ca poate beneficia deoarece aceste infractiuni nu sunt prevazute in Noul cod penal.
Precizati totusi despre ce infractiuni este vorba.
~ Conținut șters la cerere ~

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Lamurire din noul cod penal MateescuMihaela MateescuMihaela Buna ziua. Am o intrebare legata de sentinta data unei rude. Solutia pe scurt: \\\\\\" În baza art. 87 alin.1 din OUG nr.195/2002 modificată şi republicată ... (vezi toată discuția)
Dupa aplicarea noului cod penal, inculpatul poate beneficia de o reducere a pedepsei suplimentare, date ca spor koryna2007 koryna2007 În temeiul art.87 alin.1 din O.U.G. nr.195/2002 cu aplic. art.37 lit.b C.pen., cu ref. la art.320 ind.1 C.proc.pen., condamnă pe inculpat la pedeapsa de 2 ... (vezi toată discuția)
Legea favorabila ContSters294253 ContSters294253 Buna ziua.Sotul meu este inchis din 06.12.2012, fiind condamnat la 2 ani si 8 luni, pentru conducere cu permis anulat.Nu are rapoarte negative,...a fost la ... (vezi toată discuția)