Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Avize insotire marfa operatiuni triunghiulare
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Avize insotire marfa operatiuni triunghiulare

Firma A incheie cu firma B contract de vanzare-cumparare beton. Firma B vinde mai departe catre firma C produsele achizitionate de la A. A emite factura catre B cu un pret P1, iar B emite factura catre C cu un pret mai mare, P2. Transportul este efactuat de A direct catre C (la una din locatiile lui C) cu masinile lui A. Factura emisa de A este o factura centralizatoare intocmita in baza mai multor avize de expeditie. Avizele sunt emise de A catre B (pentru ca are incheiat contract cu B, nu cu C).
Cand B emite factura catre C, trebuie sa emita si avize de expeditie? (pentru ca factura cuprinde mai multe transporturi.)
Cum ramane cu declaratia de conformitate? Poate B sa o dea lui C?
A, B si C sunt firme din Romania, platitoare de TVA.
Dar in cazul in care marfa este transportata mai itai de la A la B, si apoi de la B la C, B trebuie sa emita avize de expiditie pentru factura sa centralizatoare?
In situatia in care nu se intocmeste factura la fiecare livrare este obligatorie emiterea de avize, acestea fiind documentele care insotesc marfa si pe baza carora se va intocmi factura centralizatoare. Beneficiarului C i se atasa avizului copie comforma de pe declaratia de comformitate emisa de furnizorul A
Da, dar intrebarea este daca B emite avize de expeditie catre C, sau B ataseaza la factura emisa de el catre C avizele emise de A catre B. Sa retinem ca transportul il face A direct catre C.
Sigur ca da. Firma B trebuie sa emita la randul ei avize de insotire a marfurilor. Dvs. in acest caz nu mai aveti decat obligatia in calitate de transportator de intocmire a foii de parcurs pe care mentionati locul destinatarul final. Iar marfa trebuie sa fie insotita pe timpul transportului de avizele emise de firma B, nu pe cele emise de Dvs.

Declaratiile de conformitate se pot preda in copie de firma B, firmei C.