Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Casare marfuri uzate moral
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Casare marfuri uzate moral

Am urmatoarea intrebare:
Cum se inregistreaza in contabilitate(monografie) scaderea unor marfuri uzate moral.
Va multumesc
La ce tip de marfuri faceti referire?
E vorba de un magazin de imbracaminte. Multe modele nu mai sunt la moda(sunt cumparate de mai mult de un an de zile) si au ramas pe stoc.
Nu ati incercat sa faceti reduceri? Sau sa le donati unui camin, sub forma de ajutoare?
Chiar despre asta e vorba. Am scazut preturile.
Acum am inteles.:) Am crezut ca este vorba de scoaterea din gestiune a acestora. Ati redus pretul de vanzare al marfurilor aflate in stoc, prin diminuarea adaosului comercial (ct. 378), implicit si al TVA-ului aferent adaosului comercial diminuat (ct. 4428). Intocmiti o lista de inventariere a stocurilor, cu preturile vechi si cu preturile noi (diminuate). Evident, pretul de achizitie nu va fi afectat. Diferenta rezultata dintre cele doua preturi o inregistrati astfel:
371 = % - (minus)
378 - (minus)
4428 - (minus)

De exemplu:

- pret achizitie fara TVA = 100 lei
- tva deductibila = 24 lei
- pret de vinzare cu amanuntul (inclus TVA neexigibil) = 186 lei - format din:
pret de achizitie = 100 lei; adaos comercial = 50 lei; TVA neexigibil = 36 lei.

Aplicati o reducere de pret de 20%, adica pretul scade de la 186 lei la 148,80 lei.
Diferenta de pret obtinuta de 37,20 lei se inregistreaza astfel in contabilitate (cu sume in minus):
371 = % -37,20 lei
378 - 30 lei
4428 - 7,20 lei

Daca nu sunteti platitor de TVA, diminuarea se aplica numai asupra adaosului comercial:
371=378 - (tot cu minus)