Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii SALARIU NOU ANGAJAT
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

SALARIU NOU ANGAJAT

Buna ziua!
Sa presupunem ca o persoana x se angajeaza la o societate si primeste un salariu de incadrare de 1500 lei.
Mai beneficieaza de urmatoarele sporuri:
A= 10% spor de vechime
B= 25% spor de conducere
C= 25% spor CFP
Care este salariul brut primit? Toate cele trei sporuri aplicate la baza si apoi insumate sau se calculeaza altfel? Ex.: spor CFP = (incadrare + spor de conducere)x25%?
In principiu sporurile se aplica la baza. Cuantumul lor se insumeaza cu baza si rezulta salariul brut.
Salariul de baza = 1875 lei (1500 lei + 25% spor de conducere)

Salariul brut = salariul de baza + Spor de vechime în munca 10 % = 187.5 lei + spor CFP 25% = 1875 + 187.5 + 375 = 2438 lei
Cred ca totusi sporul de CFP se aplica la venitul brut adica la 2063!!!
Goguvoinicu, utilizator
Unde lucrati,in domeniul bugetar sau privat?Exista diferente de calcul salarial in functie de acest aspect.
ContSters136493, utilizator
Lucrez la o societate cu raspundere limitata unde actionar majoritar este o administratie publica locala (a se citi primarie!!!).Care este diferenta?