avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 268 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii SALARIU NOU ANGAJAT
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

SALARIU NOU ANGAJAT

Buna ziua!
Sa presupunem ca o persoana x se angajeaza la o societate si primeste un salariu de incadrare de 1500 lei.
Mai beneficieaza de urmatoarele sporuri:
A= 10% spor de vechime
B= 25% spor de conducere
C= 25% spor CFP
Care este salariul brut primit? Toate cele trei sporuri aplicate la baza si apoi insumate sau se calculeaza altfel? Ex.: spor CFP = (incadrare + spor de conducere)x25%?
Cel mai recent răspuns: ContSters136493 , utilizator 17:27, 2 Mai 2012
In principiu sporurile se aplica la baza. Cuantumul lor se insumeaza cu baza si rezulta salariul brut.
Salariul de baza = 1875 lei (1500 lei + 25% spor de conducere)

Salariul brut = salariul de baza + Spor de vechime în munca 10 % = 187.5 lei + spor CFP 25% = 1875 + 187.5 + 375 = 2438 lei
Cred ca totusi sporul de CFP se aplica la venitul brut adica la 2063!!!
Ultima modificare: Miercuri, 25 Aprilie 2012
Goguvoinicu, utilizator
Unde lucrati,in domeniul bugetar sau privat?Exista diferente de calcul salarial in functie de acest aspect.
Ultima modificare: Duminică, 29 Aprilie 2012
ContSters136493, utilizator
Lucrez la o societate cu raspundere limitata unde actionar majoritar este o administratie publica locala (a se citi primarie!!!).Care este diferenta?

Alte discuții în legătură

Spor conducere ContSters363781 ContSters363781 Buna ziua, Lucrez intr-o primarie si as dori sa stiu daca un functionar public cu functia de sef birou contabilitate, gradul III , clasa 72, cu o vechime in ... (vezi toată discuția)
Calcul spor vechime ContSters159444 ContSters159444 Vin a va ruga sa ma ajutati si sa-mi spune-ti si mie cum se calculeaza sporul de vechime daca: -salariul de incadrare este: 1441 -sporul de conducere ... (vezi toată discuția)
spor pt.control financiar preventiv sorin dan sorin dan Buna ziua, va rog daca ma poate ajuta cineva sa inteleg si eu cum aplic de la 1 ianuarie 2010 spor pentru complexitatea muncii( spor pt. control financiar ... (vezi toată discuția)