Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Procedura luarii interogatoriului
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Procedura luarii interogatoriului

buna ziua, In procesul civil (pretentii) reclamantul solicita interogatoril paratului.Instanta incuvinteaza proba cu martorii propusi de ambele partii si chemarea la interogatoriu a PARTILOR. In aceasta situatie instanta din oficiu adreseaza interogatoriul reciproc luat partilor sau e nevoie ca reclamantul sa formuleze inscris pentru parat intrebarile la care sa raspunda la interogatoriu.Multumesc.
nicxon, utilizator
Este absolut obligatoriu ca reclamantul sa formuleze in scris intrebarile. Observati va rog art. 221 (1) Cod proc. civ.
Daca parata este o persoana juridica, interogatoriul ii va fi comunicat, urmand ca aceasta societate sa raspunda tot in forma scrisa.
Andrei Dina, Avocat
interogatoriu se formuleaza de parti . prin urmare acestea il redacteaza si il propun instantei care poate cenzura intrebarile. deoarece interogatoriul este o proba procesual ce se administreaza dupa nicste reguli este necesar sa vi-l redacteze un avocat , alfel puteti sa pierdeti procesul, deoarece judecatorul nu are oblicatia sa va acorde consultanta juridica.
i-mi cer scuze,instanta citeaza partile pentru interogatoriu reciproc.