Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Perioada de proba
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Perioada de proba

Buna ziua
Am si eu o intrebare:
Am avut un interviu la un fastfood.In urma interviului mi-au dat sa imi fac niste analize care au iesit in regula.In urma acestui fapt m-au chemat cu actele(copii) sa le aduc la dosar pentru angajare.M-au pus sa semnez ca vin intr-o perioada de proba de trei zile in urma carora daca le place cum lucrez ma angajeaza.Problema e ca am gasit ceva de lucru mai convenabil si in domeniul meu si nu mai doresc sa ma duc de proba la fast food trei zile.Cum trebuie sa procedez in acest caz?Pot suferi vreo repercursiune?
Nu suferi nimic daca nu ai semnat contractul, ii anunti ca renunti la oferta lor.
Daca l-ai semnat poti renunta prin notificare scrisa catre angajator conf.art.31 alin.3 c.mun.
Daca nu ati semnat c.i.m. puteti sa renuntati la oferta facuta de acest angajator .. insa, ar trebui sa fie anuntat de aceasta decizie a dvs...