Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... In ce conditii pot sesiza Curtea Constitutionala?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

In ce conditii pot sesiza Curtea Constitutionala?

Buna ziua
As dori sa stiu in ce conditii pot sesiza Curtea Constitutionala cu o exceptie de neconstitutionalitate a unui text de lege? Trebuie sa am pe rol un proces sau pot doar sa invoc aceasta exceptie direct in fata Curtii?
Trebuie sa aveti un proces pe rol si la termenul de judecata, in sedinta publica, sa invocati exceptia de neconstitutionaliate.
Este inadmisibila sesizarea directa a Curtii Constitutionale in sensul de a merge si a depune acolo exceptia dorita.
Pentru a putea ridica o exceptie de neconstitutionalitate trebuie sa aveti in desfasurare un proces civil sau penal, iar exceptia invocata sa aiba legatura cu cauza respectiva
Puteti apela la Avocatul Poporului care sa depuna la CCR o cerere de constatare a neconstitutionalitatii unei prevederi legale