Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... loc de munca dupa fara plata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

loc de munca dupa fara plata

daca sunt in anul de fara plata de concediu pentru ingrijire copil, angajatorul ma poate da afara la revenirea din concediu? sau schimba postul?
Da, va poate concedia la revenirea din CFP ... modificarea c.i.m. se face numai cu acordul ambelor parti ...

art.41 C.mun:
(1) Contractul individual de muncă poate fi modificat numai prin acordul părţilor.
(2) Cu titlu de excepţie, modificarea unilaterală a contractului individual de muncă este posibilă numai în cazurile şi în condiţiile prevăzute de prezentul cod.
(3) Modificarea contractului individual de muncă se referă la oricare dintre următoarele elemente:
a) durata contractului;
b) locul muncii;
c) felul muncii;

d) condiţiile de muncă;
e) salariul;
f) timpul de muncă şi timpul de odihnă.