Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de urmas si ajutor de deces
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de urmas si ajutor de deces

Buna ziua,

O persoana care beneficiaza de pensie urmas a decedat.Membrii familiei pot beneficia de ajutor de decces? Si in ce valaoare?
Va multumesc.
1. Din Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:

Art. 125
(1) In cazul decesului asiguratului sau al pensionarului, beneficiaza de ajutor de deces o singura persoana care face dovada ca a suportat cheltuielile ocazionate de deces si care poate fi, dupa caz, sotul supravietuitor, copilul, parintele, tutorele, curatorul sau, in lipsa acestora, oricare persoana care face aceasta dovada.

(2) Dovada prevazuta la alin. (1) se poate face prin orice mijloc de proba admis de lege.

(3) Cuantumul ajutorului de deces se stabileste anual prin legea bugetului asigurarilor sociale de stat si nu poate fi mai mic decat valoarea castigului salarial mediu brut prevazut la art. 33 alin.(5).

Art. 129
(1) Ajutorul de deces se achita in termen de 24 de ore de la solicitare de:
c) casa teritoriala de pensii, respectiv casa de pensii sectoriala, in cazul decesului pensionarului sau al asiguratului prevazut la art. 6 alin. (1) pct. IV si alin. (2), respectiv al unui membru de familie al acestuia.

Art. 130
(1) Ajutorul de deces se achita persoanei indreptatite sau mandatarului desemnat, prin procura speciala, de catre aceasta.

(2) Ajutorul de deces poate fi solicitat, pe baza actelor justificative, in cadrul termenului general de prescriptie, calculat de la data decesului.

(3) Cuantumul ajutorului de deces solicitat potrivit alin. (1) se achita la nivelul cuvenit la data decesului.

2. Cuantumul ajutorului de deces pentru benmeficiarul de pensie decedat este, in acest an, de 2117 lei.

3. Persoana indreptatita sa solicite ajutorul de deces se va prezenta la Casa de Pensii cu urmatoarele documente:

a) cerere pentru acordarea ajutorului de deces (cererea tip o luati de la Casa de Pensii);
b) certificat de deces (original si copie);
c) act de identitate al solicitantului (original si copie);
d) acte de stare civila ale solicitantului, din care sa rezulte gradul de rudenie cu decedatul, sau, dupa caz, actul care atesta calitatea de tutore, curator, mandatar (original si copie);
e) dovada ca solicitantul a suportat cheltuielile ocazionate de deces (original si copie);

Pentru decesul unei persoane, care a decedat la varsta de 102 ani si care a avut pensie de urmas de veteran de razboi?
Bogaci Lucia, utilizator