Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Proba de lucru
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Proba de lucru

Sunt in concediu de maternitate,si am fost o luna si jumatate in proba de lucru,dupa care am renuntat ca nu era locul potrivit pentru mine. Angajatorul la care am fost refuza sa-mi plateasca acea luna,spunand ca oricum nu pot face nimic,cavoi pierde maternitatea daca ii reclam.Este adevarat si ce pot face?
Concediu de maternitate suspenda contractul de munca. Are dreptate. Nu ati procedat legal.
Nu este adevarat ... angajatorul este obligat sa va plateasca pentru perioada lucrata la acesta inainte de intrarea in concediu de maternitate ... pentru concediu de maternitate primiti o indemnizatie care se suporta integral din bugetul Fondului national unic de asigurari sociale de sanatate.
Pentru a beneficia de concediu si indemnizatie de maternitate, asigurata trebuie sa aiba un stagiu de cotizare de minim 1 luna realizat in ultimele 12 luni anterior primei zile de concediu medical inscrise in certificatul medical.

Neplata salariului pentru perioada lucrata la acesta poate fi sesizata ITM-ului si/sau puteti promova o actiune in instanta impotriva angajatorului.