Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Mai pot declara recurs daca litigiul a fost solutionat ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Mai pot declara recurs daca litigiul a fost solutionat irevocabil?

Am chemat in judecata AFP si DGFP pt taxa auto varianta a II-a, la Tribunal. Am castigat la prima instanta. DGFP-ul a facut recurs care ieri 25.04.2012 a fost respins ca nefondat. Prima instanta a hotarat: citez:
" Admite in parte cererea de chemare in judecata formulata de reclamant.... in contradictoriu cu AFP. si DGFP.
Anuleaza Decizia de calcul al taxei de poluare ... din data de 11.07.2008
Obliga parata la restituirea taxei de poluare in cuantum de .....
Respinge ca neintemeiat capatul de cerere avand ca obiect obligarea paratei la plata catre reclamant a dobanzii legale potrivit OG9 DIN 2000.
Obliga parata AFP la plata catre reclamant a sumei ... cu titlu de cheltuieli de judecata."
INTREBAREA MEA ESTE:
EU MAI POT SA FAC RECURS, CU PRIVIRE LA OBLIGAREA PARATEI, DE CATRE INSTANTA, LA PLATA DOBANZII?
DACA DA, DOBANDA POT S-O CER PANA LA RESTITUIREA EFECTIVA A SUMEI INCASATA CU TITLU DE TAXA DE POLUARE, SAU NUMAI PANA LA DATA CHEMARII IN JUDECATA A PARATELOR?
VA MULTUMESC!!!
Doar daca mai sunteti in termenul de recurs...iar dobanda poate fi solicitata pana la data platii efective
Deja s-a judecat recursul. Nu mai aveti nici o posibilitate de a obtine dobanda.
Trebuia sa faceti recurs in termen.
dar pot initia un alt proces in care sa solicit dobanda la cel care s-a judecat deja?
Va multumesc!!!
Nu, pentru ca deja are autoritate de lucru judecat. Adica ati mai cerut o data dobanda si instanta v-a respins capatul de cerere privitor la dobanda.
Va multumesc frumos doamna avocat GabrielaA, si va doresc numai bune in viata, familiala si profesionala!!!