Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... dobanda aferenta conf art 124 Cp fiscala
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

dobanda aferenta conf art 124 Cp fiscala

Buna ziua!

Am o mica nelamurire in legatura cu modalitatea de calcul a dobanzii aferente in cazul restituirii taxei de poluare.

Am primit de curand comunicarea sentintei civile intr-un proces cu DGFP - AFP in care am cerut :
- anularea actului administrativ prin care a fost calculata taxa
- obligarea paratei la restituirea sumei reprezentand taxa de poluare
- obligarea paratei la plata dobanzilor legale aferente calculate de la data platii pana la data achitarii efective a sumelor
- obligarea paratei la plata cheltuielilor de judecata

In comunicarea deciziei se arata ca actiunea a fost admisa in parte in sensul ca obliga parata sa restituie taxa si dobanda aferenta, calculata potrivit art. 124 Cp fiscala, la data platii efective si nu asa cum am cerut in actiune , adica de la data platii pana la data achitarii efective a sumelor

Pute-ti sa-mi spune-ti cum se calculeaza aceasta dobanda conf art 124 Cp fiscala si incepand cu ce data se calculeaza?

Va multumesc anticipat!
in cazul meu se va plati de la data introducerii cererii de restituire catre AFP pana la achitarea efectiva, asa s-a pronuntat Tribunalul .Mai mult ca sigur si Curtea va zice la fel...
Daca cer curtii de apel acordarea dobanzii incepand cu data efectiva a platii taxei am sanse de reusita?
Aveti idee cum procedeaza instantele din tara in cazuri asemanatoare?