Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Drepturi de autor / Contract de colaborare
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Drepturi de autor / Contract de colaborare

Am realizat pentru un supermarket cateva elemente de grafica. Serviciile mi-au fost platite doar o parte si nu s-a incheiat nici un fel de contract de colaborare.

In urma unei intelegeri verbale am cazut de comun acord ca in urma finisarii graficii sa primesc o copie a originalelor. Ulterior mi s-a refuzat acest lucru sub pretextul ca acestea ar fi apartinand in momentul de fata firmei, iar eu nu am nici un drept asupra lor. Cerandu-le un contract in acest sens, am fost refuzata. In momentul de fata am recreat logo-ul (creatie originala, proprie) si l-am inregistrat pentru copyright.

Cum ar trebui sa fie intocmit acest contract de colaborare si cum ar trebui sa procedez mai departe?
BUna ziua,

Fiind , inteleg din profilul dvs., student, deci oarecum la inceput de cariera, este bine sa stabiliti inca de la inceput parametrii de colaborare cu tertii.
Cred ca va dati seama ca este un fel de "semi-teapa" ce ati facut dvs.
Firma a beneficiat , banuiesc , de neplata unor taxe catre stat, iar dvs. ati riscat sa munciti degeaba.
Va recomand sa utilizati formele legale de colaborare, altfel nu va veti putea apara drepturile pentru munca depusa. Ca si colegul de forum, va invit sa cititi legea dreptului de autor.
Pe diversele pagini ale instantelor din Bucuresti veti gasi si spete in acest domeniu
Succes pe viitor!