Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Acordare sporuri
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Acordare sporuri

Se pot acorda sporurile specifice unei activitati daca aceasta nu este intr-un anumit interval prestata?

Data post: Vineri, 27 Aprilie 2012, 12:24
Subiect: Acordare sporuri

Este legala acordarea sporurilor (pericol, toxicitate, etc.) in cazul in care activitatea unei arii de productie este suspendata?
Care este baza legala a acordarii sau a neacordarii?

Cornel Vasile, Consilier juridic
Depinde de ce este prevazut in ccm aplicabil angajatorului, in reg.intern al acestuia sau in c.i.m. cu privire la acordarea acestui spor ...
momentan nu avem ccm pe unitate, doar cel pe ramura superioara care ne spune ca sporurile se acorda in baza legii salarizarii care de asemenea, nu ni se aplica
eu ma gandeam sa se ia o decizie la nivelul conducerii unitatii, in adunare generala, referitoare la neacordarea sporurilor (in baza incetarii activitatii de productie - nu se mai pot acorda sporurile de periculozitate, etc.)
Lucrati la "INSTITUTUL NATIONAL DE CERCETARE DEZVOLTARE
PENTRU MICROBIOLOGIE SI IMUNOLOGIE “CANTACUZINO
”?

Rog moderatorii sa nu editeze denumirea institutiei, caci in
functie de acest amanunt se poate da un raspuns concret.
ContSters136493, utilizator
Nu