Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Valabilitate act constitutiv
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Valabilitate act constitutiv

Am un act constitutiv emis la data de 5 aprilie 2011, mai pot sa merg acum la registru comertului si sa continui demersurile pt inmatricularea societatii?
Da ,se poate.
In conformitate cu dispozitiile art. 17 lit. b din legea nr. 26/1990 privind registrul comertului, cererea de inmatriculare in registrul comertului se face in termen de 15 zile pentru societatile comerciale, de la data incheierii actului constitutiv.
De asemeni, art. 36 din legea nr. 31/1990 privind organizarea si functionarea societatilor comerciale prevede ca fondatorii, primii administratori etc. vor cere inmatricularea societatii "in termen de 15 zile de la data incheierii actului constitutiv".

Lucian Huzum, Consilier juridic
nu mai e valabil termen de depunere pana in 20 aprilie