Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Zilele libere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Zilele libere

Angajatorii din sectorul privat sunt obligati sa dea liber angajatilor in zilele prevazute de Codul Muncii( 1 mai, 15 august, 1 Decembrie)? Daca nu dau cu cat sunt obligati sa te plateasca?
Zilele de sarbatoare legala constituie un drept pentru salariat, insa acordarea lor se face de catre angajator, care este îndreptatit sa ia masuri de ordin administrativ organizatoric.

Potrivit dispozitiilor Codului Muncii, art.142 C.mun., beneficiaza de drepturile stipulate la art. 139 din Codul muncii salariatii care presteaza munca în zilele de sarbatoare legala la solicitarea angajatorului, chiar daca solicitarea nu se încadreaza în cazurile de exceptie stipulate in Codul muncii.
În caz contrar, angajatorul va fi susceptibil sa raspunda contraventional întrucat a încalcat dispozitiile legale privitoare la acordarea zilelor libere.

Art.142 C.mun.
(1) Salariatilor care lucreaza in unitatile prevazute la art. 140, precum si la locurile de munca prevazute la art. 141 li se asigura compensarea cu timp liber corespunzator in urmatoarele 30 de zile.
(2) In cazul in care, din motive justificate, nu se acorda zile libere, salariatii beneficiaza, pentru munca prestata in zilele de sarbatoare legala, de un spor la salariul de baza ce nu poate fi mai mic de 100% din salariul de baza corespunzator muncii prestate in programul normal de lucru.