avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 515 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Incetare suspendare pentru concediu crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Incetare suspendare pentru concediu crestere copil

Buna seara,

Ma confrunt cu urmatoarele probleme si pentru a rezolva cat mai corect as dori sa stiu si parerea dvs., asadar :
- am o salariata care a intrat in 2009 in concediu crestere copil pt 2 ani, dar in 2010 a nascut un al doilea copil, asadar i-am prelungit suspendarea pt inca 2 ani.
1. Angajata trebuie sa faca cerere de reluare a activitatii ? ( eu stiu ca angajatorul e obligat sa ii suspende incetarea )
2. Avand in vedere faptul ca a avut peste 6 luni suspendare, trebuie sa o trimit la medicul de medicina muncii inainte de reluarea activitatii , nu ?
3. Cand trebuie sa revina la lucru in aceeasi zi cand implineste copilul 2 ani sau in ziua urmatoare lucratoare ?
4. Marea nelamurire, avand in vedere ca a avut ambele nasteri inainte de 1 ianuarie 2011, care este legea la care trebuie sa ma raportez cand revine, cea in care angajatorul este obligat sa o tina angajata pe acelasi post si salariu pt. 1 luna , respectiv Ordonanta 148/2005 sau trebuie sa o tin angajata 6 luni , conform Ordonantei 111/2010.

Va multumesc anticipat pentru sfaturi,
M.
Ultima modificare: Marți, 1 Mai 2012
Mariralu, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:06, 1 Iunie 2012
3. Ziua în care se va relua activitatea profesionala este ziua urmatoare celei în care copilul împlineste 1 an, 2 ani sau 3 ani.

4. Legea sub incidenta careia intra salariata respectiva este OUG nr.148/2005, avand in vedere ca data nasterii copiilor este anterioara datei de 01.01.2011.
freeelis a scris:

3. Ziua în care se va relua activitatea profesionala este ziua urmatoare celei în care copilul împlineste 1 an, 2 ani sau 3 ani.

4. Legea sub incidenta careia intra salariata respectiva este OUG nr.148/2005, avand in vedere ca data nasterii copiilor este anterioara datei de 01.01.2011.


M-ar interesa baza legala pt. pct. 3.
1. Din OUG 148/2005 privind susţinerea familiei în vederea creşterii copilului:

Art. 11. - Plata drepturilor prevãzute de prezenta ordonanţã de urgenţã înceteazã cu ziua urmãtoare celei în care:

a) copilul a împlinit vârsta de 2 ani, respectiv de 3 ani, în cazul copilului cu handicap;
b) a avut loc decesul copilului.

2. Acelasi lucru spune si OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor:

Art. 16
(1) Dreptul la indemnizatiile prevazute la art.2 alin.(1), respectiv la art.5 si art.9 alin.(5) si (6) inceteaza cu ziua urmatoare celei in care:

a) copilul a implinit varsta de un an sau, dupa caz, 2 ani, respectiv de 3 ani, in cazul copilului cu handicap;
b) a avut loc decesul copilului.
...
Avand in vedere ca ziua urmatoare este 02 iunie 2012 si este zi nelucratoare, precum si 03 si 04 iunie, pe decizia de incetare suspendare voi trece 05 iunie 2012 sau 02 iunie 2012 ?

Multumesc anticipat,
M.
Decizia de incetare a suspendarii este cu 01.06.2012 , iar data efectiva a revenirii la munca va fi 05.06.2012.

Alte discuții în legătură

Reinceperea activitatii dupa terminarea concediului pentru cresterea copilului mkduck2001 mkduck2001 Va rog sa imi spuneti care este ziua in care trebuie sa se reinceapa activitatea dupa concediul de crestere a copilului? Vreau sa imi dati un exemplu concret : ... (vezi toată discuția)
Reintoarcerea la locul de munca dupa ccc henrietadominik henrietadominik buna,in 11 iunie 2012 implineste baietelul meu 2 ani si as avea mai multe intrebari legat de reintoarecerea la locul de munca - cand ar trebui sa fie prima zi ... (vezi toată discuția)
Cerere incetare suspendare ccc Crystynika Crystynika Buna ziua, In cazul in care un angajat doreste sa revina in campul muncii dupa expirarea celor doi ani de CCC, in cerere suspendarea se completeaza cu data de ... (vezi toată discuția)