Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... abatere disciplinara
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

abatere disciplinara

Buna ziua.
ART. 249 alin.2din Codul Munciispuneca- Pentru aceeasi abatere disciplinara se poate aplica numai o singura sanctiune.
In concret daca de ex. pt absente nemotivate un anagjat primeste avertisment scris....iar, daca, continua sa lipseasca nu se mai poate aplica o alta sanctiune? de ex nu pot sa -i desfac contractul de munca doar pt ca a fost sanctionat o data cu avertisment pt absente nemotivate?
Ii puteti desface disciplinar c.i.m. pentru absente nemotivate .. avertismentul i s-a dat pentru o anumita perioada de absente nemotivate , dupa acea perioada a lipsit din nou nemotivat .. in acest sens, va trebui sa efectuati cercetarea disciplinara a acestuia pentru cea de-a doua perioada de absente nemotivate ...
decat sa scapati de angajat cu totul mai bine incercati sa scapati de indisiplina lui (cu dragoste si intelegere)
Multumesc freelis!
Deci pot sa o iau asa pe perioade ...si atunci nu este aceeasi abatere disciplinara. In prima perioada de absente e avertismet, iar daca continua sa absenteze, clar e alta perioada alta abatere.?!!
Pt absente nemotivate se suspenda CIM in Revisal? cum?
Multumesc!
Cine trebuie sa convoace salariatul pentru audiere in cazul uni abateri disciplinare?: directorul sau comisia formata in acest sens . multumesc!