Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... TVA 5% pentru locuinte noi
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

TVA 5% pentru locuinte noi

Buna ziua,

Am facut anul trecut un antecontract pentru achizitionarea unui apartament nou. In antecontract este specificat pretul final in lei cu tot cu tva (19%). Pana acum am platit in jur de 30% din valoare conform ratelor specificate in antecontract. Intrarea in vigoare a ordonantei de urgenta prin care se stabileste tva de 5% pt locuintele noi inseamna ca pretul din antecontract trebuie recalculat cu tva de 5%? Mentionez ca as indeplini toate conditiile legale pentru a beneficia de cota redusa.

Va multumesc
Sentinta irevocabila dictata in favoarea cumparatorului la Tribunalul Comercial Cluj intr-o speta legata de diferenta de TVA. [ link extern ] *
Deci se poate :)
din pacate link-ul postat de dvs. ne conduce catre pagina de start a site-ului.
spuneti-ne, va rog, care este nr. dosarului in cauza.
xerxes a scris:

din pacate link-ul postat de dvs. ne conduce catre pagina de start a site-ului.
spuneti-ne, va rog, care este nr. dosarului in cauza.

multumesc!
este o sentinta dreapta si corecta, fiind in conformitate cu prevederile codului fiscal.

sunt tare curios cum s-a aparat firma de constructii, cu toate ca, dupa parerea mea, cunostea foarte bine faptul ca trebuia sa aplice cota de 5%.
de asemenea sunt aproape sigur de faptul ca intentionat a asteptat incheierea contractului de vanzare cumparare dupa data de 15 dec. 2008, data la care a intrat in vigoare cota redusa de 5% pentru imobile, astfel incat sa pacaleasca clientul si sa bage in buzunar diferenta de 14% din TVA, dupa ce a stornat factura de de transfer cu tva 19% si a refacut-o cu tva 5%, fara stirea clientului, bine-nteles.

eu, in calitate de client, as fi cerut ca instanta sa puna in vedere fiscului sa prezinte o situatie a firmei de constructii, privind evidenta contabila din acea perioada (decont de tva, balanta, jurnalele de tva), din care ar fi putut reiesi faptele enuntate mai sus, deci rea credinta si inselaciune.