Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Partener inactiv
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Partener inactiv

Daca o firma partenera este declarata inactiva anterior derularii tranzactiilor comerciale cu firma mea, este legal ca la inspectia fiscala cheltuielile sa fie considerate nedeductibile desi eu le-am consemnat in declaratia 394?
Exemplu: achizitionez in data de 05.09.2008, firma furnizoare devine inactiva in 07.10.2010, la controlul privind declaratia 394 din 2011 cheltuielile sunt considerate nedeductibile si se calculeaza impozit profit suplimetar si TVA suplimentar.

Din pacate cam asa este. Partea proasta este ca daca firma declarata inactiva apare cu intarziere ca inactiva in evidentele ANAF, , daca firma declarata inactiva nu mentioneaza pe facturile emise ca se afla in inactivitate, plataste firma care, de buna credinta, a realizat tranzactii cu o firma inactiva.