avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 481 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Comportament fiscal partener
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Comportament fiscal partener

Ma confrunt cu urmatoarea situatie:
- societatea mea achizitioneaza bunuri de la soc. X in data de 05.09.2008
- societatea X nu depune declaratii fiscale pentru sem.II 2008(in care au fost inregistrate tranzactiile comerciale)
- soc. X a fost declarata contribuabil inactiv din data de 07.10.2010.
Desi soc. mea a inreg. factura si-a dedus tva-ul si a platit impozitele si taxele, este legal ca organul de inspectie fiscala sa considere pt. soc. mea aceste cheltuieli nedeductibile?este vina mea ca partenerul nu a avut un comportament fiscal corespunzator?ce cadru legal reglementeaza acest aspect?

Va multumesc si astept o parere din partea dvs.
Cel mai recent răspuns: Contabilitate sector 4 evoCONTA , Contabil 13:03, 30 Martie 2012
Aveti aici un material care va va lamuri ca fiscul are dreptate.
[ link extern ]
si
www.avocatnet.ro/content/art...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tva stabilit suplimentar yakari yakari Ma confrunt cu urmatoarea situatie: - societatea mea achizitioneaza bunuri de la soc. X in data de 05.09.2008 - societatea X nu depune declaratii fiscale ... (vezi toată discuția)
Partener inactiv yakari yakari Daca o firma partenera este declarata inactiva anterior derularii tranzactiilor comerciale cu firma mea, este legal ca la inspectia fiscala cheltuielile sa fie ... (vezi toată discuția)
Comportament fiscal partener marlin marlin Buna ziua! Ma confrunt cu urmatoarea speta:partenerul de la care am achizitionat bunuri nu functioneaza la sediul social si nu si-a depus la organul fiscal ... (vezi toată discuția)