Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Comportament fiscal partener
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Comportament fiscal partener

Ma confrunt cu urmatoarea situatie:
- societatea mea achizitioneaza bunuri de la soc. X in data de 05.09.2008
- societatea X nu depune declaratii fiscale pentru sem.II 2008(in care au fost inregistrate tranzactiile comerciale)
- soc. X a fost declarata contribuabil inactiv din data de 07.10.2010.
Desi soc. mea a inreg. factura si-a dedus tva-ul si a platit impozitele si taxele, este legal ca organul de inspectie fiscala sa considere pt. soc. mea aceste cheltuieli nedeductibile?este vina mea ca partenerul nu a avut un comportament fiscal corespunzator?ce cadru legal reglementeaza acest aspect?

Va multumesc si astept o parere din partea dvs.
Aveti aici un material care va va lamuri ca fiscul are dreptate.
[ link extern ]
si
www.avocatnet.ro/content/art...