Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... indemnizatia de chirie in Mapn
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

indemnizatia de chirie in Mapn

asi dori sa mi spuneti si mie va rog daca mai pot beneficia de indemnizatia de chirie daca am primit o locuinta ANL.
Nu puteti beneficia de indemnizatia de chirie daca aveti locuinta dvs. in aceasi localitate cu unitatea militara la care activati.
Au dreptul la compensatie lunara pentru chirie:
- cadrele militare in activitate, numite in prima functie sau mutate in interesul serviciului intr-o alta garnizoana decat cea in care isi au domiciliul si care nu detin locuinta proprietate personala in acea garnizoana, nici ei si nici sotiile sau sotii acestora, in situatia in care nu li se poate asigura spatiu de locuit corespunzator;
- cadrele militare in activitate, numite in prima functie sau mutate in interesul serviciului intr-o alta garnizoana decat cea in care isi au domiciliul, care ulterior isi stabilesc domiciliul in noua garnizoana, dar nu detin locuinta proprietate personala in aceasta garnizoana, nici ei si nici sotiile sau sotii acestora, in situatia in care nu li se poate asigura spatiu de locuit cores­punzator;
- cadrele militare in activitate care, initial, au detinut locuinte din fondul locativ de stat iar, ulterior, in baza unor hotarari judecatoresti de divort, au pierdut beneficiul folosintei acestor spatii;
- cadrele militare in activitate care au primit locuinte din fondul locativ de stat si, ulterior, acestea au fost redobandite de proprietarii de drept;
- cadrele militare in activitate care, initial, au primit locuri de cazare in caminele militare iar, ulterior, opteaza pentru inchirierea de spatii locuibile de la persoane fizice sau juridice; - persoanele chemate sau rechemate in randul cadrelor militare in activitate, daca sunt incadrate in unitati militare situate in alte garnizoane decat cele in care isi au domiciliul.

De asemenea, in cazuri justificate, pe baza rezultatelor unei anchete sociale, pot beneficia de com­pensatia lunara pentru chirie si cadrele militare in activitate, numite in prima functie sau mutate in interesul serviciului intr-o garnizoana in care isi au domiciliul, dar care nu detin locuinta proprietate personala, nici ei si nici sotiile sau sotii acestora, in situatia in care nu li se poate asigura spatiu de locuit corespunzator.
Buna ziua!!!..am citit postarile dumneavoastra freeelis..si am urmatoarea intrebare: Daca dupa decesul tatalui meu...la succesiune primesc cota parte din apartamentul in care locuieste mama, si cota parte dintr-un teren (pe care il avem in oras) mai primesc chirie de la munca?. Va intreb pt ca eu nu consider o locuintza..o bucata de teren sau 2/3 dintr-un apartament si al confort 2.multumesc
Din prevederile legale in materie, eu inteleg ca nu trebuie sa aveti o locuinta proprietate personala si nu o locuinta in coproprietate,

Parerea mea este ca puteti beneficia de chiria respectiva, Insa cel mai bine intrebati la MApN - DRU, intrucat sunt cei mai in masura sa va dea un raspuns cat mai exact.
[ link extern ]
va multumesc frumos..
o sa intreb si acolo