Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Am divortat de 6 luni
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Am divortat de 6 luni

buna ziua, am o intrebare la care as dori un raspuns urgent si prompt, va rog frumos !
Acum 6 luni am divortat iar in urma deciziei definitive si irevocabile a trebuit sa revin la numele de fata. intrebarea este, pot sa plec din tara fara sa schimb numele?, sunt intr-o situatie mai delicata si imi este greu sa schimb buletinul, iar acum am gasit un loc bun in strainatate si nu mai pot astepta noul buletin pe care ar trebui sa-l fac.
Va Multumesc !
Cat buletinul e valabil, la granita nu va opreste nimeni.
Aveati obligatia ca in termen de 15 zile de cand hot a ramas definitiva sa va schimbati buletinul, nici nu va costa prea mult. Poate va puteti amana plecarea 10 zile sa vi-l schimbati.
Pot aparea complicatii pe mai tarziu in acte, daca dvs incheiati contracte sub alt nume..
Puteti sa-l schimbati si acolo unde va duceti, la ambasada sau consulat
ok, va multumesc pt informare.