Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Nelãmurire înregistrare marcã magazin articole ...
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Nelãmurire înregistrare marcã magazin articole sportive ºi bãcãnie

Buna ziua,
Vreau sa inregistrez marca unui MAGAZIN SPORTIV (vanzare haine, articole sportive si accesorii sportive) marca unei BACANI (vanzare de alimente, bauturi alcoolice si nealcoolice, produse panificatie).

Ma intereseaza daca urmatoarele clase se refera doar la producatorii produselor descrise in ele, pe mine ma intereseaza vanzarea lor si nu producerea lor:
Vreau sa stiu daca este de ajuns CLASA 35 pentru comercializarea produselor din clasele de mai jos.

Pentru MAGAZIN SPORTIV(vanzare haine, articole sportive si accesorii, produse sportive):

CLASA 3 - sãpunuri; parfumerie, cosmetice, loþiuni pentru pãr; pastã de dinþi.
CLASA 9 - Aparate si instrumente de uz nautic, aparate si instrumente utilizate pentru comanda navelor
CLASA 12 - Vehicule; aparate de locomoþie pe uscat, în aer sau pe apã.
CLASA 22 - Frânghii, sfori, plase, corturi, prelate, vele, saci
CLASA 25 - Articole de îmbrãcãminte si încãlþãminte, articole acoperirea capului
CLASA 28 - Jocuri, jucãrii; articole de gimnasticã si sport
CLASA 18 - piele, imitaþii de piele, articole de voiaj si selãrie

Pentru BACANIE (vanzare de alimente, bauturi alcoolice si nealcoolice, produse panificatie).

CLASA 16 - hârtie, articole din hârtie si articole de birou.
CLASA 29 - alimente de origine animalã, legume, produse horticole comestibile preparate pentru consum sau conservare.
CLASA 30 - bãuturi pe baza de cafea, cacao, ciocolatã, cereale preparate pentru consumul uman
CLASA 31 - fructe si legume proaspete; seminþe, plante si flori naturale
CLASA 32 - Bere; ape minerale si gazoase si alte bãuturi nealcoolice; bãuturi ºi sucuri din fructe, siropuri
CLASA 33 - Bãuturi alcoolice, cu exceptia berii

Multumesc anticipat pentru raspuns
daca nu sunteti producator si vindeti produsele altora catre terti, clasa 35 este suficienta pentru protectia serviciilor de vanzare in cazul ambelor marci (celelalte clase pe care le-ati mentionat, protejeaza produse si nu servicii- dvs doriti sa protejati servicii de vanzare care sunt in clasa 35)
edipav, utilizator
Buna ziua,

daca va propuneti de exemplu sa faceti si ambalarea unor produse , va recomand si clasa 39.
Trebuie sa luati si clasa 35, altfel ar putea sa o inregistreze altcineva si sa nu aveti voie sa faceti publicitate produselor. La clasa 35 sa adaugati astfel:
Gestiunea afacerilor comerciale; administratie comerciala; lucrari de birou; regruparea in avantajul tertilor a produselor: (aici listati mai specific produsele dumneavoastra - nu stiti cand bacania dvstra ar putea deveni cunoscuta si veti vinde si produse cu brand propriu) (cu exceptia transportului lor) permitand consumatorilor sa le vada si sa le cumpere comod; servicii de marketing, marketing direct, activitati de studiere a pietei si de sondaj, publicitate, creatie publicitara, informatii de afaceri si comerciale.
Succes.
Daca nu exista risc de confuzie, produsele fiind total diferite, nu exista probleme.