avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 622 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Taxele la masinile cumparate pe firma sunt mai mari ...
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Taxele la masinile cumparate pe firma sunt mai mari fata de cele cumparate pe persoana fizica?

Buna ziua,
Doresc sa achizitionez un autoturism cu motor de 1590cm.

As dori sa stiu daca impozitul anual si asigurarea sunt mai mari daca o cumpar pe persoana juridica si nu pe fizica.

Daca, da, aveti idee care ar fi diferenta..sau ceva mai concret?

Multumesc anticipat.
Ultima modificare: Vineri, 4 Mai 2012
distribution, utilizator
Cel mai recent răspuns: carmen01011958 , moderator 21:45, 4 Mai 2012
Buna seara !

Nu este nici o diferenta intre impozitul pe mijloacele transport (auto) datorat de o persoana fizica fata de una juridica.
Impozitul pe mijlocele de transport se stabileste in functie de tipul mijlocului de transport si capacitatea motorului in conformitate cu articolul 263, alin (2) din Codul Fiscal, Titlul Ix, Cap IV :
"(2)În cazul oricăruia dintre următoarele autovehicule, impozitul pe mijlocul de transport se calculează în funcţie de capacitatea cilindrică a acestuia, prin înmulţirea fiecărei grupe de 200 cm3 sau fracţiune din aceasta cu suma corespunzătoare din tabelul următor" ...

[ link extern ]

In cazul dvs impozitul datorat pe an se calculeaza astfel :
pentru autoturismele cu capacitatea cilindrica cuprinsa intre 1601- 2000 cm cubi

1590:200=7,95 => 8 grupe
impozitul datorat pe an este 8*18=144 lei/an

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inpozit auto primarie ContSters119625 ContSters119625 am un autoturism 2664cm.,inpozitul local in ultimii ani a ajuns la suma de 2000 lei, e cumparat cu bani munciti in strainatate,neavind nici un venit momentan ... (vezi toată discuția)
Impozit auto anual perlutina perlutina Am o autoutilitara de 2500 cm si un jeep de 2500. Care este impozitul anual ? Este diferenta intre aceste doua masini sau este acelasi ? (vezi toată discuția)
Impozit tractor lilisor2 lilisor2 cum se calculeaza impozitul pentru tractor pentru 2012? am inteles ca s-a modificat, va rog sa-mi spuneti baza legala (vezi toată discuția)