avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 682 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contestarea donatie de catre fii mostenitori
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contestarea donatie de catre fii mostenitori

Buna ziua!
Ma puteti lamuri in aceasta problema: Tatal meu a donat casa lui unei nepoate a ultimei sotii. Sotia este moarta. Tatal meu are 2 copii, eu si sora mea handicapata down. Pot avea vreo pretentie la casa in numele meu si al surorii mele ( pe care o intretin) dupa moartea tatalui nostru? Mentionez ca tatal nostru nu vrea sa stie nimic de sora mea, totusi mie nu mi se pare corect ca el sa abandoneze asa o persoana Down.
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: ContSters250994 , utilizator 08:44, 8 Mai 2012
da, doar in limita incalcarii rezervei succesorale puteti cere reductiunea donatiei
Nu vad sa se incalce rezerva succesorala in acest caz.

Se poate deschide un proces insa nu cred ca veti avea castig de cauza.
Persoana avea dreptul de a face donatia.
Nu are nicio relevanta faptul ca una din fiice sufera de un handicap conform legii.
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Nu vad sa se incalce rezerva succesorala in acest caz.

Cum ati constatat Dvs ca nu se incalca rezerva succesorala in acest caz? Poate va si justificati afirmatia 

avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Nu vad sa se incalce rezerva succesorala in acest caz.

Se poate deschide un proces insa nu cred ca veti avea castig de cauza.
Persoana avea dreptul de a face donatia.
Nu are nicio relevanta faptul ca una din fiice sufera de un handicap conform legii.


Daca nu vedeti, asta nu inseamna ca ea, incalcarea, nu poate exista. Iar asta inseamna ca, daca se va constata ca exista, incalcarea rezervei este sanctionabila printr-o cerere in reductiune. Cam asta dorea sa stie userul, dupa parerea mea.

Raspunsul meu la intrebarea userului este DA.
Veti putea emite pretentii, dupa decesul tatalui, daca se va constata ca donatia facuta incalca rezerva stabilita de lege.
Care este rezerva incalcata?
Aceasta ar fi intrebarea...

Alte discuții în legătură

Dezmostenire. in ce termeni/exprimare trebuie facuta? anca_018 anca_018 Cind intr-un testament exista o formulare de genul \"sora mea sa nu aiba curaj sa atace testamentul ...\" se poate considera ca autorul testamentului a ... (vezi toată discuția)
Bună ziua, socrul meu a decedat recent si din viata a donat ... bibi2018 bibi2018 Bună ziua ,socrul meu a decedat recent si din viata a donat sorei lui apartamentul lui .Pe cf zice ca is lăsat 1/4 cota actuala și 1/4 inițială. ... (vezi toată discuția)
Donatie! psilemangalia psilemangalia Dupä cum am änteles o\\"Donatie\\"poate fi atacatä än instantä?Dupä cät timp?Sau jocä un rol:factori de timp cänd donatie a fost fäcutä? (vezi toată discuția)