avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 387 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită apartament cumparat la licitatie
Discuție deschisă în Executare silită

apartament cumparat la licitatie

Buna ziua, am cumparat un apartament la licitatie pe data de 24 aprilie, am fost singurul licitator deoarece au mai fost si alte licitatii inainte de a participa eu. Am bagat banii pe apartament in aceeasi zi deoarece trebuia sa ma intorc a doua zi la munca in germania. Saptamana trecuta asta insemnand la 8 zile dupa aceea am aflat ca executorul a dat apartamentul la debitor si mia bagat banii inapoi in contul meu. Spunetimi va rog daca a procedat corect deoarece totul a fost in ordine inclusiv am bagat avansul de 10% din valoarea lui inainte. Deci mai exact eu am fost o mascota in licitatia respectiva sau mai bine zis o sperietoare pentru debitor ca sa aduca banii. Acum as vrea sa merg in tara si sai dau in judecata pot face treaba asta??? Va rog sa-mi spuneti daca mai am vreo sansa sa recuperez apartamentul. desi in citatie scrie clar ca debitorul nu are voie sa liciteze, nici el nici prin alte persoane. Si totul sa petrecut dupa plecarea mea la munca. Eu merg in tara pe 8 iunie pot sai actionez in judecata??? Va multumesc!!
Buna ziua,

Debitorul are dreptul ca, pana la trecerea unui termen de 15 zile de la data licitatiei sa plateasca executorului intreaga creanta. In acest caz executarea silita va fi desfiintata de catre instanta de judecata, la cererea debitorului. Probabil asta s-a intamplat in speta dumneavoastra.
Eu zic sa va pastrati banii si sa nu ii dati pe onorarii de avocati si taxe judiciare, nu aveti vreo sansa de castig daca lucrurile s-au intamplat asa cum am descris mai sus.

va multumesc pentru sfat!! Dar mai spunetimi va rog atunci ce rol mai are acea licitatie daca da sansa debitorului in 15 zile sa aduca banii?? Pai procesele au durat peste 3 ani ca sa se ajunga la faza asta si pe deasupra au fost si vreo 4 licitatii inainte de a licita eu!!! Deci mai exact eu am fost o sperietoare pentru debitor??? Si totusi daca debitorul este somat inainte ca in 15 zile sa aduca banii de ce i se mai acorda o alta sansa si dupa vanzare?? Eu nu vad nimic logic in treaba asta!!!!
Nu va faceti probleme, sunt avocati si, mai rau, judecatori care nu inteleg nimic din executarea silita.
Ca sa va raspund la intrebare, dumneavoastra nu pierdeti nimic prin desfiintarea executarii, debitorul ar pierde casa, probabil la un pret derizoriu de mic ( altfel nu v-ar deranja desfiintarea vanzarii silite). Ca legiuitor, dvs. pe cine ati proteja?
ca legiuitor mai ales in cazul meu in care sotia debitorului a avut timp de peste 3 ani procese pentru asi primi jumatate din valoare si in care i sau oferit toate sansele debitorului ex: sa primeasca bani si sa renunte la apartament, sa dea bani si sa ramaie in apartament apoi sa vanda apartamentul si sai dea jumate din bani, in niciuna din cazuri nu a fost de acord!!! Plus ca a avut 4 licitatii inainte de a participa eu in care nu sa inscris nimeni!! Si eu in momentul de fata cu actul de licitatie semnat de mine executor si debitor si in care nu specifica nimic de un termen de 15 zile de contestatie sau de a aduce banii si de a se restitui bunul!! Termenul de 15 zile am citit si eu in codul civil ca are dreptul la contestatie dar contestatia nu inseamna ca trebuie sa depuie plangere la judecatorie si apoi un judecator sa hotarasca daca i se restituie bunul sau nu???? pai asa ar fi logic nu??? pai de unde stiu eu ca acum debitorul nu a complotat cu executorul in potriva mea??? Spuneti ca nu am nici o sansa in tribunal??? Va multumesc!!
mai ma poate ajuta cineva cu informatia de mai sus?? Dar spuneti-mi va rog daca este scris in codul civil ca daca debitorul aduce suma de bani datorata se anuleaza licitatia?????

Alte discuții în legătură

Executare silita nico_n nico_n Buna ziua, Am cateva intrebari. Am apartamentul in executare silita din cauza unui imprumut la banca. Vreau sa vand ap sa inapoiez banii pt stingerea ... (vezi toată discuția)
Cerere de suspendare a executarii silite imobiliare Justitiarul711 Justitiarul711 Am depus o oferta de participare la o licitatie in vederea achizitionarii unei locuinte. La data la care urma sa se tina licitatia am fost informat de executor ... (vezi toată discuția)
Plata creantei dupa vanzarea la licitatie a imobilului Bobonex Bobonex Vreau sa intreb si eu daca este posibil ca dupa vanzarea la licitatie a unui imobil(in cadrul executarii silite imobiliare), insa pana la emiterea actului de ... (vezi toată discuția)