Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Achizitie auto UE
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Achizitie auto UE

Buna ziua,
O societate platitoare de TVA doreste sa achizitioneze o masina second hand pentru societate fara a intentiona sa o revanda plateste tva? unde ? dar daca masina o cumpara o persoana fizica, neplatitoare , plateste persoana fizica tva?
1. achizitie de la persoana juridica platitoare de tva din ue - inregistreaza taxare inversa, iar daca masina nu se incadreaza la exceptiile de art. 145^1 cod fiscal, are drept de deducere asupra a 50% din tva.

2. achizitie de la persoana fizica - nu se plateste tva

3. achizitie de la persoana juridica in regim second hand - se plateste tva in tara furnizorului asupra marjei de profit.