avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 395 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de vanzare cumparare cu renta viagera
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de vanzare cumparare cu renta viagera

Buna ziua! Ce riscuri implica pentru cumparator un contract de vanzare cumparare cu renta viagera? Ce precautii ar trebui sa isi ia cumparatorul pentru ca acest contract sa nu poata fi atacat?
Cel mai recent răspuns: Marcel Mihalache , Avocat 17:00, 8 Mai 2012
Vorbim doar de discernamantul din momentul incheierii actului,ce se mai intampla dupa nu mai are importanta.
Cred ca amestecati putin lucrurile.
Una este contractul de vanzare cumparare (cu clauza de intretinere), si alta este contractul de renta viagera.
In contractul de renta viagera o persoana, numita credirentier, instraineaza un bun care urmeaza a i se plati esalonat in rate pana la decesul sau de catre o alta persoana, numita debirentier.
Stabiliti exact ce fel de contract aveti, ca sa putem sa va raspundem punctual.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Drept de mostenitor Stan adina Stan adina Buna ziua, As vrea sa stiu pe ce cai pot intra in posesia unui apartament pe care il detine mama, mai avand un copil. Daca imi face vanzare- cumparare, ... (vezi toată discuția)
Vanzare -cumpărare cu uzufruct Miriam22 Miriam22 Bună ziua - Speța mea: am vândut o casa obișnuită la munte uneia dintre fiicele mele. Contractul conține clauza de drept de abitație viageră pentru ... (vezi toată discuția)
Act de vanzare cumparare denisa25 denisa25 exista vreo lege prin care sa poti face un act (de vanzare cumparare , ori cu clauza viagera sau ceva de genul ) sa intri in dreptul de proprietar doar ... (vezi toată discuția)