Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de vanzare cumparare cu renta viagera
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de vanzare cumparare cu renta viagera

Buna ziua! Ce riscuri implica pentru cumparator un contract de vanzare cumparare cu renta viagera? Ce precautii ar trebui sa isi ia cumparatorul pentru ca acest contract sa nu poata fi atacat?
Vorbim doar de discernamantul din momentul incheierii actului,ce se mai intampla dupa nu mai are importanta.
Cred ca amestecati putin lucrurile.
Una este contractul de vanzare cumparare (cu clauza de intretinere), si alta este contractul de renta viagera.
In contractul de renta viagera o persoana, numita credirentier, instraineaza un bun care urmeaza a i se plati esalonat in rate pana la decesul sau de catre o alta persoana, numita debirentier.
Stabiliti exact ce fel de contract aveti, ca sa putem sa va raspundem punctual.