avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 346 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Adeverinþã concediu de creºtere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Adeverinþã concediu de creºtere copil

Bună ziua,
Am şi eu o problemă trebuie să completez o adeverniţă pentru indemnizaţia de creştere copil iar a salariul net nu sunt lămurită dacă trebuie să adaug şi valoarea tichetelor de masă. Îmi trebuie o bază legală care să îmi spună ca tichetele de masă nu se includ la calculul indemnizaţiei de creştere copil.
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 18:17, 19 Decembrie 2012
Ordinul nr. 1474 din 6 mai 2011 pentru aprobarea Instrucţiunilor de aplicare a unor prevederi din Normele metodologice de aplicare a prevederilor Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 111/2010 privind concediul şi indemnizaţia lunară pentru creşterea copiilor prevede ca:

Având în vedere faptul că tichetele de masă sunt asimilate salariilor, iar valoarea acestora este impozabilă, vor fi luate în considerare la stabilirea cuantumului indemnizaţiei începând cu data de 1 iulie 2010.
Iata ce spune Ordinul MMFPS 1474/2011:

Situatie:
Sunt considerate tichetele de masă venituri din salariu şi se iau în considerare la stabilirea cuantumului indemnizaţiei pentru creşterea copilului?

Solutie:
Potrivit definiţiei de la art. 55 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, sunt considerate venituri din salarii toate veniturile în bani şi/sau în natură obţinute de o persoană fizică ce desfăşoară o activitate în baza unui contract individual de muncă sau a unui statut special prevăzut de lege, indiferent de perioada la care se referă, de denumirea veniturilor ori de forma sub care ele se acordă, inclusiv indemnizaţiile pentru incapacitate temporară de muncă. De asemenea, sunt asimilate salariilor şi orice alte sume sau avantaje de natură salarială ori asimilate salariilor în vederea impunerii, în această categorie intrând şi tichetele de masă, tichetele de vacanţă etc.
tudorvaleriu a scris:

Iata ce spune Ordinul MMFPS 1474/2011:

Situatie:
Sunt considerate tichetele de masă venituri din salariu şi se iau în considerare la stabilirea cuantumului indemnizaţiei pentru creşterea copilului?

Solutie:
Potrivit definiţiei de la art. 55 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, sunt considerate venituri din salarii toate veniturile în bani şi/sau în natură obţinute de o persoană fizică ce desfăşoară o activitate în baza unui contract individual de muncă sau a unui statut special prevăzut de lege, indiferent de perioada la care se referă, de denumirea veniturilor ori de forma sub care ele se acordă, inclusiv indemnizaţiile pentru incapacitate temporară de muncă. De asemenea, sunt asimilate salariilor şi orice alte sume sau avantaje de natură salarială ori asimilate salariilor în vederea impunerii, în această categorie intrând şi tichetele de masă, tichetele de vacanţă etc.



Mulţumesc frumos, este valabil pentru OUG 111/2011 cei care au fost pe OUG 148/2005 nu se includeau tichetele de masă?
Daca atunci era acelasi Cod fiscal inseamna ca era valabila povestea cu tichetele de masa.
Tichetele de masa se iau in considerare la calculul indemnizatiei pentru CCC de la 1 iulie 2010.

Alte discuții în legătură

Adeverinta ccc ema2014 ema2014 As dori sa stiu daca pe adeverinta pentru ccc venitului net realizat este egal cu suma dintre salariul net, valoarea tichetelor de masa si a celor cadou ... (vezi toată discuția)
Venituri pe adeverinta pentru calcularea indemnizatiei pentru ccc Mirela_2013 Mirela_2013 Buna ziua! Am si eu o nelamurire... Pe adeverinta tip ce se completeaza pentru idemnizatie, la veniturile realizate ar trebui inclusa si valoarea bonurilor de ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie concediu ingrijire copil rdk67 rdk67 buna ziua, care sunt veniturile care intra in baza de calcul pt indemnizatia concediului ingrijire copil? stiu ca intra veniturile nete pe ultimele 12 luni. ... (vezi toată discuția)