Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Contributie CASS in cazul unei operatii de urgenta
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Contributie CASS in cazul unei operatii de urgenta

Buna ziua,
In cazul cand un pacient luat cu salvarea si internat de urgenta se constata in urma unei coronografii ca este necesara o operatie pentru a pune pacientului un stend dar cu specificatia ca acesta are si diabet si ii trebuie un stend special care costa circca 10000 roni. Va rog daca puteti sa-mi spuneti daca C.A.S. suporta si daca da care este procentul in cazul acestei interventii?

Va multumesc anticipat
Teoretic,asiguratii beneficiaza atat de gratuitatea interventiei chirurgicale, cat si a dispozitivului, prin Programul National de Sanatate.
Teoretic,pt. ca practic trebuie precizat ca se deconteaza numai stenturile achizitionate de spitale, prin licitatie, in acest program,si doar in limita sumelor ce le au alocate.
Adica numai stenturile simple, care costa 300-500 de euro, lipsite de dispozitive care elimina substante medicamentoase menite sa impiedice formarea de noi depuneri de colesterol.
Deci,daca stentul este achizitionat de pacient,acesta nu-i va fi decontat de catre casa de sanatate.