Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Noul Cod de procedura civila
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Noul Cod de procedura civila

Buna! Va rog frumos sa-mi spuneti si mie, in mare, ce aduce nou, din punct de vedere al continutului, Legea 134 din 2010 fata de " vechiul" Codul de Procedura civila?
Mentionati si dvs daca va intereseaza anumite aspecte in special sau cam toate modificarile intrucat ele exista atat la judecata in fond, cat si in caile de atac, procedura executarii silite etc
Sunt aduse modificarile esentiale in materia procedurii arbitrajului, in contextul intrarii in vigoare a Legii nr. 134/2010 - Noul Cod de procedura civila.
www.avocatnet.ro/content/art...

De asemenea, sunt aduse modificari de procedura civila cu impact asupra duratei de solutionare a cauzelor
[ link extern ]

etc.

M-ar interesa în special modificările ce țin de judecata în fond si cât cea în căile de atac și cele care țin de căile de atac în procesul civil, în general.Vă mulțumesc!