Forum Discuţii contabile şi ... Cafeneaua economiştilor prejudiciu buget
Discuție deschisă în Cafeneaua economiştilor

prejudiciu buget

buna ziua! in conditiile in care un agent ec.nu si-a achitat impozitele cu retinere la sursa pentru o perioada de timp si in acelasi timp avea de recuperat tva si nu a facut cerere de compensare intre datorii, se mai considera ca a prejudiciat bugetul de stat? sau statul inainte de inainta la politie plangere conf.art.6 din legea 245, putea face compensare din oficiu?
Compensarea datoriilor catre buget se face la cererea contribuabilului.In general fiscul accepta greu compensarea cu TVA de recuperat.
deci am prejudiciat statul , avand atat calitatea de debitor cat si de creditor in relatia cu el