Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Optiunea intre salariu si pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Optiunea intre salariu si pensie

Legea 329/2009 reglementeaza posibilitatea unui pensionar de a cumula pensia cu venitul din salarii cu conditia ca in termen de 15 zile de la data survenirii situatiei de cumul, sa isi exprime in scris optiunea intre pensie si salariu daca nivelul pensiei nete aflate in plata depaseste nivelul salariului mediu brut pe economie utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat, aprobat prin legea bugetului asigurarilor sociale de stat. Optiunea inseamna alegere intre 2 sau mai multe variante, deci ar trebui sa existe impreuna CIM si pensie ca sa se poata opta, sau ma-nsel?
1. - Prevederea legala pe care o pomeniti este valabila numai pentru pensionarii pentru limita de varsta care cumuleaza aceasta pensie cu un salariu de la bugetul de stat.
- Optiunea se refera la faptul ca daca pensia neta este mai mare decat salariul mediu brut prognozat pe economie atunci persoana poate opta pentru pensie sau pentru salariu (una din ele).

2. Daca pensionarul lucreaza la o firma privata poate cumula pensia pentru limita de varsta cu orice salariu indiferent de marimea acestuia.