Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Beneficiile perioadei lucrate in grupa a II-a de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Beneficiile perioadei lucrate in grupa a II-a de munca

Sunt salariat din anul 1981. Am 52 de ani.
Am lucrat in grupa a II-a intre anii 1981 - 2011, perioada recunoscuta printr-o hotarare judecatoreasca.
Mi se reduce aceasta perioada din varsta de pensionare (3 luni pe an) dupa anul 2014? (cand am inteles ca nu se va mai tine cont de vechimea acumulata in grupa a II-a)
1. Pentru cei 30 de ani lucrati in gr.a II-a de munca (+ conditii deosebite) se reduce varsta standard de pensionare cu 7 ani, deci puteti solicita pensie pentru limita de varsta la 57 de ani.

2. Daca nu este vorba de 30 de ani impliniti atunci reducerea varstei standard de pensionare este de 6 ani si 6 luni.

3. De unde ati inteles ca nu se va mai tine cont de perioadele lucrate in grupe superioare de munca?