avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 432 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Beneficiile perioadei lucrate in grupa a II-a de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Beneficiile perioadei lucrate in grupa a II-a de munca

Sunt salariat din anul 1981. Am 52 de ani.
Am lucrat in grupa a II-a intre anii 1981 - 2011, perioada recunoscuta printr-o hotarare judecatoreasca.
Mi se reduce aceasta perioada din varsta de pensionare (3 luni pe an) dupa anul 2014? (cand am inteles ca nu se va mai tine cont de vechimea acumulata in grupa a II-a)
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 12:09, 13 Mai 2012
1. Pentru cei 30 de ani lucrati in gr.a II-a de munca (+ conditii deosebite) se reduce varsta standard de pensionare cu 7 ani, deci puteti solicita pensie pentru limita de varsta la 57 de ani.

2. Daca nu este vorba de 30 de ani impliniti atunci reducerea varstei standard de pensionare este de 6 ani si 6 luni.

3. De unde ati inteles ca nu se va mai tine cont de perioadele lucrate in grupe superioare de munca?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reducerea varstei standard de pensionare pavellevap pavellevap In art 55 din proiectul legii pensiilor se prevede ca persoanele care au stagiul complet de cotizare au dreptul la pensie pentru limnita de varsta cu reducerea ... (vezi toată discuția)
Se poate iesi la pensie anticipat? ramona_84 ramona_84 Tatal meu are 52 de ani este nascut in 26.02.1960 , lucreaza din 10.02.1979 si are in total 38,5 de ani de munca,deoarece 22 de ani s-a incadrat la grupa a ... (vezi toată discuția)
Am 56 de ani si 38 de ani vechime in munca. in ce conditii ma pot pensiona? Cristeac Cristeac Sunt sofer si se fac restructurari...Intrebarea mea este in ce conditii pot iesi la pensie tinand cont ca am varsta de 56 ani (nu cum am scris mai sus 55 - pe ... (vezi toată discuția)