Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Mai poate beneficia de indemnizatie de somaj?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Mai poate beneficia de indemnizatie de somaj?

O persoana care a beneficiat de ajutor de somaj, apoi si-a gasit un loc de munca temporar un an si o luna ( contractul fiind prelungit in fiecare luna ), mai are dreptul in continuare de ajutor de somaj ?
DA.
Trebuie sa aveti realizate venituri in ultimele 12 luni.
1. Daca in timp ce erati in somaj ati incheiat un CIM pe perioada determinata de cel mult 12 luni atunci se suspenda indemnizatia de somaj si se reia, de undea ramas, dupa incetarea CIM.

2. In cazul dvs. ati incheiat un CIM pe perioada determinata dar s-a depasit perioada celor 12 luni asa ca a incetat plata indemnizatiei de somaj.

3. - Puteti beneficia din nou de indemnizatie de somaj deoarece ati realizat minimum 12 luni de cotizare la somaj.
- Dar pentru asta trebuie sa va inceteze CIM din motive neimputabile dvs.