Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Doua concedii pentru cresterea copilului la nici o ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Doua concedii pentru cresterea copilului la nici o luna diferenta

Buna seara!As avea si eu nevoie de cateva lamuriri in ceea ce priveste concediul de crestere copil:am un baietel care implineste 2 ani pe 03 decembrie 2012 si sunt insarcinata cu al doilea bebe car se va naste cel tarziu pe 05 ianuarie 2013 in cazul asta mai fac cererea de reangajare la angajator?Si concediile medicale de la 7 luni unde le voi depune?Va multumesc anticipat
1. - In perioada cat ati fost in CCC ati avut contractul individual de munca (CIM) suspendat adica erati tot salariata acelui angajator numai ca nu prestati munca si nu primeati salariu.
- Dupa terminarea CCC angajatorul este obligat sa va reprimeasca la acelasi loc de munca in baza aceluiasi CIM.

2. Inainte de a implini copilul 2 ani faceti o cerere catre angajator prin care solicitati incetarea suspendarii CIM si reluarea activitatii in baza aceluiasi CIM.

3. In aceeasi zi in care reluati activitatea prezentati angajatorului certificatul medical pentru concediul de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal).

4. Apoi solicitati CCC asa cum ati procedat si la primul copil.
Va multumesc frumos pentru raspuns!