avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 396 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... INTOARCEREA LA MUNCA DUPA CONCEDIUL DE MATERNITATE
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

INTOARCEREA LA MUNCA DUPA CONCEDIUL DE MATERNITATE

Ce formalitati trebuie sa indeplinesc cand ma voi intoarce la serciciu dupa concediul de maternitate?Am inteles ca trebuie sa fac o cerere de reluare a activitati.
Cel mai recent răspuns: andreia85 , utilizator 10:09, 19 Decembrie 2011
Dvs. trebuie sa faceti doar o cerere la angajator de reluare a activitatii.
Cu cat timp inainte trebuie sa o fac?
1. - Concediul de maternitate este cel de 126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal.
- Cred ca dvs. vorbiti de concediul pentru cresterea copilului (CCC) pana la 2 ani.
2. Pe perioada cat ati fost in CCC ati avut contractul individual de munca (CIM) suspendat adica erati tot salariata aceleli unitati dar nu ati restat munca si nu ati primit salariu.
3. - Dupa terminarea CCC va reluati activitatea prin "reactivarea" CIM.
- Faceti o cerere de incetare a suspendarii CIM si reluarea activitatii in baza aceluiasi CIM cu data zilei urmatoare in care copilul implineste 2 ani.
4. Cererea o faceti cu cateva zile inainte pentru ca angajatorul sa aiba timp sa face deciziile necesare.
Ultima modificare: Duminică, 18 Decembrie 2011
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Doua concedii pentru cresterea copilului la nici o luna diferenta roxanamanaila roxanamanaila Buna seara!As avea si eu nevoie de cateva lamuriri in ceea ce priveste concediul de crestere copil:am un baietel care implineste 2 ani pe 03 decembrie 2012 si ... (vezi toată discuția)
Pot sa mai stau un an in concediu dupa terminarea perioadei de 2 ani de ccc? bernad_kinga bernad_kinga buna,am inteles ca exista o lege care se refera la primirea inca un an dupa cresterea copilului, dat de la primarie, sau primaria te poate trimite la somaj ... (vezi toată discuția)
Am ramas descoperita o luna jumate pentru a doua indemnizatie copil cristina_verbal cristina_verbal In momentul de fata beneficiez de indemnizatie crestere copil care se termina pe data de 16 mai 2013, iar eu urmez sa nasc pe data de 6 iulie 2013<data ... (vezi toată discuția)