Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... INTOARCEREA LA MUNCA DUPA CONCEDIUL DE MATERNITATE
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

INTOARCEREA LA MUNCA DUPA CONCEDIUL DE MATERNITATE

Ce formalitati trebuie sa indeplinesc cand ma voi intoarce la serciciu dupa concediul de maternitate?Am inteles ca trebuie sa fac o cerere de reluare a activitati.
Dvs. trebuie sa faceti doar o cerere la angajator de reluare a activitatii.
Cu cat timp inainte trebuie sa o fac?
1. - Concediul de maternitate este cel de 126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal.
- Cred ca dvs. vorbiti de concediul pentru cresterea copilului (CCC) pana la 2 ani.
2. Pe perioada cat ati fost in CCC ati avut contractul individual de munca (CIM) suspendat adica erati tot salariata aceleli unitati dar nu ati restat munca si nu ati primit salariu.
3. - Dupa terminarea CCC va reluati activitatea prin "reactivarea" CIM.
- Faceti o cerere de incetare a suspendarii CIM si reluarea activitatii in baza aceluiasi CIM cu data zilei urmatoare in care copilul implineste 2 ani.
4. Cererea o faceti cu cateva zile inainte pentru ca angajatorul sa aiba timp sa face deciziile necesare.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Multumesc.