Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... cat va executa din 6 luni?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

cat va executa din 6 luni?

Buna seara!As dori sa imi raspundeti si mie daca se poate la niste intrebari.de cand se incepe numararea executarii pedepsei?din ziua in care i s-a dat sentinta sau de cand a ajuns in inchisoare?lui i s-a dat sentinta pe 20 apr si pe 25 apr a fost dus la penitenciar,,,are o pedeapsa de 6 luni 2 fiindu-i date pt savarsirea infractiunii lovire si alte violente prev. de art. 180 alin 2 Cp si inca 4 pt ca in 2008 i s.a dat cu suspendare si i s-au pus si astea.cam in cat timp ar putea iesi?si cand ar putea face cererea de liberare conditionata?sau cum se procedeaza...multumesc aticipat
De la data la care a fost pus in executare mandatul , adica de la incarcerare.
Dupa ce va executa fractia prevazuta de lege, adica 2/3 din totalul pedepsei aplicate, in conditiile in care va presta si munca si va avea si o conduita corespunzatoare, va avea sanse sa i se aprobe cererea de liberare conditionata. In aceleasi conditii poate fi propus de catre comisia de propuneri din cadrul penitenciarului, pentru a fi liberat conditionat.
si cand ar putea fi propus de comisie?dupa ce se indeplinesc cele 2/3 din pedeapsa sau si mai devreme?multumesc
Trebuie sa se implineasca aceasta fractie dein pedeapsa , si , alaturi de celelalte conditii indeplinite, va putea fi liberat la cerere sau la propunerea comisiei pentru individualizarea regimului de executare a pedepselor privative de libertate.
Pentru a vedea cum se procedeaza ,va spicuiesc din Legea 275/2006, pe care o puteti rasfoi si dvs. ( online)
Comisia pentru individualizarea regimului de executare a pedepselor privative de libertate, cu participarea judecătorului delegat pentru executarea pedepselor privative de libertate, în calitate de preşedinte, propune liberarea condiţionată ţinând seama de fracţiunea din pedeapsă efectiv executată şi de partea din durata pedepsei care este considerată ca executată pe baza muncii prestate, de conduita persoanei condamnate şi de eforturile acesteia pentru reintegrarea socială, în special în cadrul activităţilor educative, culturale, terapeutice, de consiliere psihologică şi asistenţă socială, al instruirii şcolare şi al formării profesionale, de responsabilităţile încredinţate, de recompensele acordate, de sancţiunile disciplinare aplicate şi de antecedentele sale penale.
Propunerea comisiei de admitere a liberării condiţionate, cuprinsă într-un proces-verbal motivat, împreună cu documentele care atestă menţiunile cuprinse în procesul-verbal, se înaintează judecătoriei în a cărei circumscripţie se află locul de deţinere şi se comunică persoanei condamnate.
În cazul în care comisia constată că persoana condamnată nu întruneşte condiţiile pentru a fi liberată condiţionat, în procesul-verbal fixează un termen pentru reexaminarea situaţiei acesteia, care nu poate fi mai mare de un an. Totodată, comisia comunică procesul-verbal persoanei condamnate şi îi aduce la cunoştinţă acesteia, sub semnătură, că se poate adresa direct instanţei cu cerere de liberare condiţionată.
Când persoana condamnată se adresează direct instanţei, cerând liberarea condiţionată, odată cu cererea se trimite şi procesul-verbal întocmit de comisia pentru individualizarea regimului de executare a pedepselor privative de libertate, împreună cu documentele care atestă menţiunile cuprinse în acesta.
Si va ofer si un link:

www.avocatnet.ro/content/art...
multumesc frumos