Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Plangere la o institutie publica in baza Legii nr. ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Plangere la o institutie publica in baza Legii nr. 677/2001

Am facut o plangere la o institutie publică in baza legii Nr. 677/2001 art.13 ,dacă datele mele cu carcter personal au fost prelucrate am asteptat cele 15 zile nu am primit nici -un raspuns,pot face plangere la Autoritatea Naţională de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal ?sau care sunt pasii urmatori?
Va multumesc.:)
In vederea apararii drepturilor prevazute de Legea nr.677/2001 persoanele ale caror date cu caracter personal fac obiectul unei prelucrari care cade sub incidenta prezentei legi pot inainta plangere catre autoritatea de supraveghere.

Plangerea catre autoritatea de supraveghere nu poate fi inaintata daca o cerere in justitie, avand acelasi obiect si aceleasi parti, a fost introdusa anterior.

In afara cazurilor in care o intarziere ar cauza un prejudiciu iminent si ireparabil, plangerea catre autoritatea de supraveghere nu poate fi inaintata mai devreme de 15 zile de la inaintarea unei plangeri cu acelasi continut catre operator.