Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Schimbarea locului de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Schimbarea locului de munca

BUNA SEARA! ASI DORI SA STIU CUM E MAI BINE SAU CUM SA PROCEDEZ IN CAZUL SCHIMBARII LOCULUI DE MUNCA, FIE PRIN TRANSFER FIE PRIN INCETAREA VECHIULUI CONTRACT INDIVIDUAL DE MUNCA CU FOSTUL ANGAJATOR SI INCHEIERE UNUI NOU CONTRACT CU VIITORUL ANGAJATOR?#-o
Notiunea de transfer nu mai exista in codul muncii.
Singura modalitate de a schimba angajatorul este incetarea contractului individual de munca cu actualul angajator si incheierea unui alt contract cu noul angajator.
Incetarea CIM cu actualul angajator o puteti face fie prin demisie, fie cu acordul partilor, depinde cum va intelegeti cu acesta.
Succes!
Schimbarea locului de munca se poate face si prin act aditional la c.i.m...
Art. 41 C.mun.
(1) Contractul individual de muncă poate fi modificat numai prin acordul părţilor.
(2) Cu titlu de excepţie, modificarea unilaterală a contractului individual de muncă este posibilă numai în cazurile şi în condiţiile prevăzute de prezentul cod.
(3) Modificarea contractului individual de muncă se referă la oricare dintre următoarele elemente:
a) durata contractului;
b) locul muncii;
c) felul muncii;
d) condiţiile de muncă;
e) salariul;
f) timpul de muncă şi timpul de odihnă.

Daca este vorba despre un nou angajator atunci se inceteaza c.i.m. vechi si se incheie altul nou cu aceeasi data.
Buna ziua,

Speta este urmatoarea:
X are CIM pe perioada determinata pana la 1 dec. 2013, cu timp partial de munca de 4 ore / zi. In perioada 03 - 14 iunie va fi in concediu de odihna.
X si-a gasit un nou loc de munca cu norma intreaga pe perioada nedeterminata, unde doreste sa inceapa activitatea cu data de 17 iunie.
Intrebari:
1. Cele doua contracte de munca se pot suprapune cateva zile? avand in vedere faptul ca unul este cu jumatate de norma, iar celalalt cu norma intreaga. Ambele locuri de munca sunt la privat.
2. Cu cat timp inainte de angajare, incheierea noului CIM, se poate emite adeverinta de la medicul de medicina muncii ? 30 mai ar fi in regula?
3. Cum se procedeaza in programul Revisal cu incetarea vechiului CIM si inregistrarea noului CIM? Se poate sa inceteze vechiul CIM si sa fie inregistrat in Revisal in data de 15 sau 16 iunie (sambata si duminica, zile nelucratoare), iar noul CIM in 17 iunie?
4. Se poate incheia /semna noul CIM de catre angajator si angajat in data de 31 mai, iar inregistrarea lui in Revisal sa se faca in 17 iunie?
5. Exista un formular standard privind Decizia de incetare a vechiului CIM? Incetarea CIM va fi prin acordul partilor.

Multumesc.
PERESCU ANDREEA, Consilier juridic
[@ b]andreea-p
[1. Cele doua contracte de munca se pot suprapune cateva zile? avand in vedere faptul ca unul este cu jumatate de norma, iar celalalt cu norma intreaga. Ambele locuri de munca sunt la privat.

Orice salariat are dreptul de a cumula mai multe functii, la angajatori diferiti sau la acelasi angajator, in baza unor contracte individuale de munca, beneficiind de salariul corespunzator pentru fiecare dintre acestea (art. 35 alin. (1) din Codul muncii ).
Fac exceptie de la aceste prevederi situatiile in care prin lege sunt prevazute incompatibilitati pentru cumulul unor functii.
Prin urmare, nu exista o limita a numarului contractelor de munca incheiate de o singura persoana fie ele cu norma intreaga sau cu timp partial.

2. Cu cat timp inainte de angajare, incheierea noului CIM, se poate emite adeverinta de la medicul de medicina muncii ? 30 mai ar fi in regula?
Nu exista text de lege care sa prevada un astfel de termen

3. Cum se procedeaza in programul Revisal cu incetarea vechiului CIM si inregistrarea noului CIM? Se poate sa inceteze vechiul CIM si sa fie inregistrat in Revisal in data de 15 sau 16 iunie (sambata si duminica, zile nelucratoare), iar noul CIM in 17 iunie?
Nu exista text de lege care sa reglementeze faptul ca data incetarii c.i.m. trebuie sa fie zi lucratoare sau nelucratoare. Daca data incetarii c.i.m. pica intr-o zi nelucratoare, atunci termenul de completare si transmitere a Revisalului se proroga pana la prima zi lucratoare ulterioare datei incetarii c.i.m.

4. Se poate incheia /semna noul CIM de catre angajator si angajat in data de 31 mai, iar inregistrarea lui in Revisal sa se faca in 17 iunie?

Da, exista aceasta posibilitatea. HG nr.500/2011 dispune ca, la angajarea fiecarui salariat, c.i.m. se inregistreaza in registru cel tarziu in ziua lucratoare anterioara inceperii activitatii de catre salariatul in cauza;

5. Exista un formular standard privind Decizia de incetare a vechiului CIM? Incetarea CIM va fi prin acordul partilor.

Exista doar modele de decizii de incetare a c.i.m. si nu modele standard.

Multumesc. Pana aici sunt lamurita complet.

Mai am doar cateva nelamuriri de ordin financiar.
X are posibilitatea sa aleaga intre salariul brut de 1000 si 1500 RON.
X se gandeste pt ce are nevoie de un salariu brut mai mare? Contributiile la sanatate se vireaza oricum, indiferent de salariu beneficiaza de asistenta medicala teoretic gratuita, iar cand chiar are nevoie poate merge la privat.
Un salariu mic afecteaza in principiu somajul si pensia.
Exista si alte dezavantaje cand are un salariu mai mic, de 1000 in loc de 1500 RON?

Avand in vedere managementul defectuos al statului roman, X este tentat sa accepte salariul de 1000 RON si sa ajunga la un consens cu angajatorul sa ii faca un fond privat de pensii, unde sa i se vireze 100-150-200 RON/lunar.